Merkel'den Erdoğan'a 'itidal' çağrısı

Merkel'den Erdoğan'a 'itidal' çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 24 Mayıs Cumartesi günü Köln'e gelecek olan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a itidalli davranma çağrısında bulundu.

22 Mayıs 2014, Perşembe 10:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Köln ziyareti sırasında itidalli olma çağrısında bulundu.

Passauer Neue Presse'ye demeç veren Merkel, Erdoğan'ın daha önceki yıllarda Köln ve Berlin ziyaretleri örnek olmak üzere birçok kez bunun aksi biçimde davrandığını söyledi. Almanya Başbakanı Merkel, "Başbakan Erdoğan'ın cumartesi günü sorumluluk bilinci ve hassasiyetiyle davranacağına eminim" dedi.

'ERDOĞAN KUTUPLAŞMANIN ARTMASINA NEDEN OLACAKSA...'

Hıristiyan Demokrat Birlik Partili Avrupa Parlamentosu milletvekili Elmar Brok da Başbakan Erdoğan'a itidal çağrısı yaptı. Brok, Neue Osnabrücker Zeitung'a verdiği demeçte, 'Köln onbinlerce Türk'ün sorunlarının taşındığı bir yer haline getirilemez. Başbakan Erdoğan Almanya'da kutuplaşmanın artmasına neden olacaksa, o zaman cumartesi günkü konuşmasından vazgeçmesi iyi olur' dedi.
 Hırıstiyan Demokrat politikacı, Başbakan Erdoğan'ın konuşması öncesinde kamuoyuna ölçülü olunması yönünde bir açıklama yapması gerektiğini de savundu.

Hırıstiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise Die Welt gazetesine verdiği demeçte, ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Almanya'daki Türk vatandaşlarının da oy kullanacak olmasına değinerek, uluslararası bağımsız gözlemcilerin Almanya'daki oy kullanma sürecini takip etmesini talep etti.

'SEÇİMLER ALMANYA'DA BİR GÖSTERİYE DÖNÜŞMESİN'


Scheuer, seçimlerin Almanya'da bir 'gösteriye' dönüşmemesi gerektiğini dile getirerek, 'Almanya topraklarında sadece sıkı bir biçimde hukuk devletine ve demokrasinin temel değerlerine uygun olarak yapılacak bir seçimi kabul ederiz. Türkiye'deki son gelişmeler Almanya'daki oy verme sürecinin bu prensipleri ihlâl edeceği yönünde endişelerimizin doğmasına neden oldu" dedi.

Deutsche Welle Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 13. kattan düşerek ölen komşularını kahve içerek izlediler