Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta?

Piyasalar Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına odaklandı. Yatırımcılar “Merkez Bankası faiz kararını açıkladı mı?” “Politika faizi nedir?” “Merkez Bankası faiz kararı ne zaman?” sorularını merak ediyor. İşte Merkez bankasının faiz kararı toplantısı ile ilgili detaylar…

25 Nisan 2019, Perşembe 10:00 Son Güncelleme:
A A
Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı?  Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu Toplantısı'nda faiz kararını açıklayacak. Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararını bekliyor. Peki, “Merkez Bankası faiz kararını açıkladı mı?” “Politika faizi nedir?” “Merkez Bankası faiz kararı ne zaman?” İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu Toplantısında faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplatışının ardından faiz kararını saat 14:00’te açıklanması bekleniyor.

POLİTİKA FAİZİ NEDİR?

Politika faizi, yıl içinde genellikle aylık periyotlarda Para Politikası Kurulu toplantılarında açıklanır. Politika faizi, Merkez Bankaları tarafından belirlenen, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır. Merkez Bankaları bu faiz oranı üzerinden bankaların repo taleplerini karşılar. Bankalar ellerindeki tahvil ve bonoları teminat gösterip Merkez Bankalarından para alarak repo yaparlar. Böylece bankalar fon oluşturmuş olur.

MART AYINDA AÇIKLANAN KARARDA NELER VARDI?

Merkez Bankası’nın mart ayındaki toplantısından sonra yapılan açıklamaya göre haftalık repo faizi %24,00 seviyesinde bırakılmıştı.

Mart ayında Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Sıradaki haber yükleniyor...