Merkez'den uyarı geldi

Merkez Bankası, ekonomide belirgin toparlanma başlamazsa faiz indirimlerine devam edileceğini bildirdi

29 Ağustos 2009, Cumartesi 10:25
A A

Merkez Bankası yönetimi, ekonomide belirgin bir toparlanma olmaması halinde faiz indirimlerine devam edileceğini açıkladı. Son dönemde hükümete ‘Canlanma başladı’ dedirten veriler için, “Bu veriler toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına işaret ediyor” yorumunu yapan banka şu değerlendirmelerde bulundu:

Kapasiteler sınırlı arttı

“Sanayi üretiminde düşüş azaldı. Ama bu mevsimsel etkiden kaynaklanıyor. Kapasite kullanımında da mevsimsel etki silindiğinde iyileşme 0.5 puanla sınırlı, hâlâ çok düşük. İhracatta nisanda başlayan sınırlı toparlanma sürüyor. Ancak küresel büyümeye ilişkin iyileşme işaretleri güçsüz, hızlı toparlanma beklenmiyor. Temmuzda göstergeler, vergi indiriminin etkisinin geçici olduğunu teyit ediyor. Otomobil satışları, tüketici kredileri ve güven endeksleri geriledi.

Enflasyon oranı geriledi

Yurtiçi yatırım talebi geriliyor. Talep belirsizliği hâlâ yüksek olduğu için firmalar düşük stok düzeyleriyle çalışıyor, üretimde ihtiyatlı davranıyor. İstihdamda iyileşme görülmüyor. İkinci üç aylık dönemde tarımdışı işsizlik oranı yüzde 17’ye çıktı. Enflasyon yıllık yüzde 5.39’a geriledi. İşsizlik, tüketim talebini uzunca bir süre sınırlamaya devam edecek. Bu, enflasyonu da düşürecek.

Mali disiplin sürdürülmeli

Merkez Bankası krizin olumsuz etkilerini sınırlamak için üzerine düşeni yapmaktadır. Fakat bu tek başına yeterli değildir. Hükümetin orta vadede mali disiplinin sürdürüleceğine dair taahhütleri ve yapısal reform sürecini güçlendirmesi gerekiyor. Avrupa Birliği’ne uyum ve yakınsama sürecindeki yapısal düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusunda atılacak adımlar hâlâ önemini koruyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.