Mermi hızında tren

Japonya, dünyanın en hızlı trenini üretmek için kolları sıvadı

17 Şubat 2011, Perşembe 08:22
A A
Mermi hızında tren

Manyetik ray sistemi sayesinde yere temas etmeden ilerlemesi planlanan ‘Şikansen’ adlı hızlı tren, saatte 500 kilometre hızla yeni bir dünya rekoruna imza atacak.

Japonya’nın Tokyo ve Nagoya kentleri arasında hizmet verecek olan tren, bu iki kent arasındaki 257.5 kilometrelik mesafenin yolculuk süresini 95 dakikadan 40 dakikaya indirecek.

Trenin hızını borçlu olduğu özel manyetik demiryolu ise Tokyo’ya 40 milyar sterline (101 milyar 600 milyon TL) mal oldu. Japonya Demiryolları şirketi yeni tren modeliyle ilgili yaptığı açıklamada, bu yeni hatlar ile insanları uçmaktansa raylı sistemlere yöneltmeyi amaçladıklarını söyledi.

Tokyo-Nagoya hattının gelecekte Japonya’nın en büyük üçüncü şehri Osaka’ya da uzatılması planlanıyor.

Diğer yandan, Japonya’nın bu yeni ray sistemini ABD’ye de pazarlamaya hazırlandığı ve Barack Obama yönetiminin ülkenin farklı bölgelerinde inşa etmeyi planladığı bu sistemi kurmak için Japonya’ya 33 milyar sterlin (84 milyar TL) önerdiği öğrenildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.