MERS nedeniyle 358 kişi hayatını kaybetti

MERS nedeniyle 358 kişi hayatını kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), corona virüsünün yol açtığı bulaşıcı solunum yolu hastalığı MERS nedeniyle dünya genelinde bugüne kadar 975 vakada 358 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

13 Şubat 2015, Cuma 16:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DSÖ Gıda Güvenliği Uzmanı Peter Ben Embarek, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, MERS hastalığının neden olduğu ölümler hakkında bilgi verdi.

Embarek "İlk olarak 2012 yılında ortaya çıkan ve üçüncü yılına girdiğimiz salgında şu ana kadar 975 vakada 358 kişi hayatını kaybetti. Vakaların tamamının Suudi Arabistan ve bu bölgeden ortaya çıktığı biliniyor" dedi. Embarek, yeni MERS vakalarının virüs taşıyan develerle temas kuranlar ve özellikle hastanelerdeki eski vakalarla temas halinde olanlardan oluştuğunu belirtti.

HER GÜN YENİ BİR VAKA

Vakalar arasında ölüm oranının yüzde 30-35 civarında bulunduğunu kaydeden Embarek, virüsten korunmak için develerle yakın temas kurulmaması, çiğ deve sütünün içilmemesi, gerekli olmadığı sürece sağlık merkezlerine gidilmemesi ve su tüketiminin arttırılması tavsiyelerinde bulundu. Embarek "Neredeyse her gün yeni MERS vakası haberleri alıyoruz" diye konuştu.

Son olarak 1 Şubat’ta Suudi Arabistan’dan ülkesi Filipinlere dönen 32 yaşındaki bir hemşirenin iki gün önce virüs kaptığının doğrulandığını ifade eden Embarek, "Filipinler’de corona virüsü taşıyan hemşirenin yakın temas kurduğu 11 kişide benzer bulgulara rastlandı ancak şu ana kadar bu kişilerde virüs saptanmadı" ifadesini kullandı.

MERS olarak bilinen "Ortadoğu Solunum Sendromu" hastalığı, ilk kez Suudi Arabistan’da 2012’de görüldü. MERS vakaları ve ölümlerin çoğu bu ülkede saptandı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlarda ve erkeklerde kalp krizi belirtileri