Mert'in katili tanıdık çıktı!

Kars'ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısı yakalandı. Kars Valisi Eyüp Tepe, katil zanlısının 23 yaşındaki A.B. olduğunu söyledi. Katilin, Mert'in babasıyla daha önceden tanıştığı ve aralarında alışveriş olduğu ortaya çıktı

12 Nisan 2014, Cumartesi 10:12
A A

Kars'ta kaçırılarak öldürülen 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısı yakalandı. Kars Valisi Eyüp Tepe, katil zanlısının 23 yaşındaki A.B. olduğunu söyledi. Katil zanlısı kentteki hassasiyet nedeniyle il dışına gönderildi, tutuklanarak cezaevine konuldu. Günlerdir Kars'ta Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen çok sayıda vatandaş, olaya tepki göstermek için eylem yapmıştı.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer16608","16608","201404","16608-125927.jpg","1", "0","Mert’in babasından ilk açıklama");

Suçunu itiraf eden şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zanlı hakkında açıklama yapan Vali Eyüp Tepe şunları söyledi:

FAİL 23 YAŞINDA

Fail Kars nüfusuna kayıtlı, 1991 doğumlu A.B. otogalerisi var. 23 yaşında. Hırsızlık ve kız kaçırmadan sabıkası var. Mert Aydın'ın kaçırıldığı gün 14.10 ile 16.30 arasında cinayeti işlediği değerlendiriliyor.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer16598","16598","201404","16598-125733.jpg","1", "0","Mert Aydın'ın katili tutuklandı");


İL DIŞINA GÖNDERİLDİ

Akşam 20.00 sularında yakaladık. Bir süreç var. Sorgu süreci, adli süreç, tutuklama ve sevk süreci var. Gece 03.00’e kadar sürdü. Faili hassasiyet nedeniyle il dışına (Erzurum'a) gönderdik.

HER BİR KAMERA İNCELENMESİNE 25-30 SAAT AYRILDI

Başlangıç itibariyle elimizde çok güçlü veriler yoktu. Az veriye rağmen ilimizdeki 25 MOBESE kamerası ve 20 işyeri kamerası teker teker 25-30 saat her birine zaman harcanarak incelendikten sonra neticeye ulaşıldı.

FAİL, ÇOCUĞUN BABASINI TANIYOR

Mert'in babasıyla fail daha önceden tanışıyorlar. Aralarında alışveriş de var. Akrabalıkları yok.

KIRMIZI BİR ARABAYLA GİTMİŞ

Tepe, bir gazetecinin "Mert Aydın, nasıl gitmiş çöplüğe sorusuna da "Arabayla. Kırmızı bir arabayla gitmiş. Bütün kamera kayıtları, maktulün üzerindeki bütün delil sayılabilecek husular teker teker bu ekip tarafından ele alındı. Bu sonuca ulaştık. Bütün adli denilebilecek delillere sahibiz. Bunların sonunda bir ikrara da sahibiz. Olayın nasıl işlendiğine dair ifadelerde dün akşam verildi" karşılığını verdi.

'ARTIK HUZUR İÇİNDE UYUYACAK'

Küçük çocuğun  yakınlarından Burhan Aydın duygularını şu cümlelerle ifade etti:

“Çok mutluyum, çok sevinçliyim. Bundan sonra artık huzur içinde uyuyacak. Ben hep demiştim Mert, huzur içinde yatmadığı sürece ben de dahil olmak üzere hiç ki

'2 SAAT 40 DAKİKADA OLAY BİTİYOR'

Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, 9 yaşındaki Mert Aydın'ın katil zanlısının yakalanmasına ilişkin şu bilgileri verdi:

''Mert Aydın ile bu çocuk tanışıyor. Şahıs, Mert'in babasının ve amcasının dükkanından telefon aldığı için bir tanışıklık oluyor. Amcası ve babası bundan araba alıyorlar. Böyle bir tanışıklıkları var. Bu tanışıklıktan dolayı, bu ticaretten dolayı da Mert Aydın ile de tanışıyor dükkanda. Mert Aydın o gün dükkandan çıktıktan sonra 3,5 lira alıyor, çiğköfte almak için. Bu çocukla da Digor pazarının orada karşılaşıyor. Şahsın ifadesinde, Mert'i evine bırakmak, yani Mert evine bırakılmasını istiyor. Çocuğu aldıktan sonra direkt olayın olduğu yere götürüyor. Bu aradaki geçen süre 2 saat 40 dakikada olay bitiyor. Bu işi, bu menfur olayı yapıyor ve geliyor, arabasını yıkıyor. Daha sonra da çocuk Erzurum'a kaçıyor. Babası, amcası kayıp ilanı veriyor. Polise geliyor, kayıp müracaatı veriyor. Ertesi günü çocuk, Erzurum'dan geliyor. Erzurum'da çalışamayacağını anlayınca, kimliği yok. Burada tekrar karakola geliyor, 'ben geldim' diyor.''

Emniyet olarak yaptıkları çalışmalara değinen Çakmak "Saniye saniye görüntülerimiz var. Ayın 6'sında bu olay 14.30'da oluyor. Aile bize 19.30'da bilgi veriyor. Biz buna göre çalışmalarımızı başlatıyoruz. Aile, MOBESE'de kameraları inceleyince yanlış bir çocuk, yanlış bir şahıs gösteriyor. Biz buna göre araştırmalarımıza başladık. Digor pazarından, Digor TOKİ'ye doğru bütün yerleri aradık. Ekipler oluşturduk. Ertesi günü, farklı bir yerde, çöplükte Mert'in cesedini bulduk" diye konuştu.

'BAZI ŞOVMENLERİN YAPTIĞI GÖSTERİLERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Çakmak, cesedin bulunmasının ardından ekipler kurduklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu ekipleri, farklı farklı gruplara ayırdık. MOBESE ekibimiz, teknik ekibimiz, DNA ve kriminal ekibimiz, görgü şahidi bulma ekibimiz diye. Tabii ki bunların hepsi zaman alıyor. Çarşamba günü DNA'yı Ankara'ya gönderdik, perşembe akşamı geldi bize DNA sonuçları. Ayrıca bir MOBESE kamerasının harddiskinin alınması bir gün sürüyor. 25 tane MOBESE kameramız var ve biz bunlarda yavaş yavaş ilerlemeye başladık. Elimizde yalnızca yanlış bir bilgi vardı ve hiçbir aileden ve çevreden de hiçbir bilgi bize gelmedi. Arkadaşlar böyle başladı konuya. Büyük bir özveriyle bu olayı en kısa zamanda aydınlattık fakat benim bu konuda bir üzüntüm var. Aslında bu da bir ders olması lazım. Biz buna çalışırken. Tabii bu olay alçakça bir olay, herkesi üzdü, Türkiye'yi üzdü, Kars'ı üzdü. Tabii ki bir tepki koyulacak ama bazıları bu tepkiyi şova dönüştürdü ve bizim arkadaşlar çalışırken, sokaklarda gösteriler olunca hem bu olayı çözmeye çalışıyoruz hem de sokaklarda bu gösterileri, bazı şovmenlerin yaptığı gösterileri engellemeye çalışıyoruz. Bu bizim çalışmalarımızı sekteye uğrattı. Çünkü MOBESE'deki arkadaşımız sokağa gitti."
     
Bu tür durumlarda polise yardım etmek için bilgi, belge verileceğini ya da ihbar edileceğini ifade eden Çakmak, bazı insanların kışkırtıcılığına üzüldüğünü, bunun benzer örneklerinin İstanbul'da, Kayseri'de olduğunu belirtti.
     
Bir gazetecinin "Konuyla ilgili görüntü paylaşılabilecek mi" yönündeki sorusu üzerine Çakmak "Görüntülerimiz bütün vatandaşlarımız ikna olabileceği, hiçbir tereddüt olmayacak görüntüler" şeklinde konuştu.
    
'ZANLI İŞ YERİNDE YAKALANDI'
      
Kars Valisi Eyüp Tepe de bir gazetecinin "Kars'ta kalan aileleri var mı? Onlarla ilgili bir tedbir alındı mı? sorusuna "Şu aşamada biz bu kadar detaya girmiyoruz ama failin yakın ailesi, onlar şu an şehir dışına gittiler" yanıtını verdi.
     
Nerede bulunduğu yönündeki soru üzerine de Tepe, zanlının kendi iş yerinde yakalandığını kaydetti.
     
Tepe, televizyon kanallarında yer alan MOBESE görüntülerine ilişkin soruya da "Mert'in ailesi tarafından 'Çocuğumuz budur' denilince o görüntüye yoğunlaşıldı ancak daha sonra arkadaşlarımızın bulgularıyla bu teşhis örtüşmeyince ondan vazgeçildi. Bir bakıma bizim de tabiri caizse işimize geldi. Özellikle biz de fail daha rahat hareket edebilsin düşüncesiyle bu değildir demedik'' yanıtını verdi.

SON GÖRÜNTÜLERİ

Kars Emniyet Müdürlüğü, kaybolduktan sonra cesedi eski bir tabyanın içinde bulunan 9 yaşındaki Mert Aydın'ın MOBESE ve iş yerlerinin güvenlik kameralarına yansıyan son görüntülerini basınla paylaştı.
     
MOBESE ve iş yerlerinin güvenlik kameralarından derlenen görüntülerde amcasının iş yerine yemek bırakan  Mert Aydın'ın buradan çıkıp bir süre yürüdükten sonra yolun karşısına geçtiği görülüyor.
     
Digor Pazarı mevkisine geçerken koştuğu ve zıpladığı görülen Mert Aydın'ın daha sonra Kars Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'ne ayrılan yolda kırmızı bir araca ön kapıyı açarak bindiği görülüyor.
     
Yol boyunca çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarınca da görüntülenen araç, Ardahan yolunda bir süre gittikten sonra kayboluyor.
     
Görüntülerde araç olaydan sonra yol üzerindeki bir benzin istasyonuna uğrayarak yakıt alıyor ve yıkamaya giriyor.

'YAKALANDIĞINI TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİK'

Mert Aydın'ın büyükbabası Alihan Aydın zanlının yakalanmasına sevindiklerini belirterek, yakalandı haberini televizyondan geçen alt yazıdan öğrendiklerini söyledi.
     
Zanlının yakalanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Alihan Aydın "Başbakanımızdan Cenabı Allah razı olsun. Ona minnettarım. Onun ayağının altında öleyim. Allah onu başımızdan eksik etmesin" diye konuştu.
      
Kars esnafı da katilin yakalanmasını sevinçle karşıladı. Vatandaşlar, yürek yakan bu olayın ardından katilin yakalanmasının herkesi sevindirdiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür ettiler. 
     
POLİS İHBARDAN İHBARA KOŞTU

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığından bu konularda deneyimli 5 kişilik bir ekibin Kars'a gelerek çalışmalara başladığını dün açıklayan Vali Eyüp Tepe, çocuğun tırnağından, kan ve dokularından alınan örneklerin Adli Tıp'a gönderildiğini, kentteki Mobese kayıtlarını yine Ankara'dan gelen 2 uzmanın diğer görevlilerle birlikte incelediğini bildirmişti. Polisin delilden suçluya ulaşma yöntemini uyguladığını ifade eden Vali Eyüp Tepe, 3 günden beri sokaklarda tepki eylemi veren vatandaşları sağduyulu olmaya davet etmişti.

Bedir ALTUNOK / KARS (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.