Merve İldeniz dağ başında yaşıyor

Türkiye'nin bir zamanlar baş döndüren mankenlerinden biri olan Merve İldeniz şimdi dağ başında yaşıyor. Peki, Merve İldeniz kimdir, ne iş yapıyor? İşte detaylar...

09 Mart 2018, Cuma 16:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1980'lerin Türkiye'sinin en güzel kadınlarından biriydi Merve İldeniz. Şimdi dağda yaşıyor. Vatandaş  Merve İldeniz kimdir? sorusunun cevabını arıyor. İldeniz, Işık Lisesi gibi Türkiye'nin en iyi eğitim veren kurumlarından birini bitirdi. Sonra da Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne girdi. Genç bir insanın hayal edebileceği her şeye sahipti...

ESKİ MANKEN MERVE İLDENİZ DAĞDA YAŞIYORTürkiye'de mankenliğin henüz yeni yeni meslek olarak kabullenildiği bir dönemde podyumların gözdelerinden biri haline geldi.

Dizilerde ve filmlerde oynadı. Başarısız bir evlilik yaptı. Yine mesleğini sürdürdü. Sonra dönemin en gözdefotoğrafçılarından biriyle evlendi. Bir kızı oldu ve sonra hayatının kararını verdi.

Daha doğrusu en büyük hayalinigerçekleştirdi. Mesleğinin doruğundayken her şeyi geride bırakıp tası tarağı topladı ve İstanbul'u terk etti. İşte"kirlendiğimi hissetmiştim" diyerek ardına bile bakmadan doğup büyüdüğü İstanbul'u da mesleğini de onun getirdiği kazancı daelinin tersiyle iten bir dönemin ünlü mankeni Merve İldeniz'in öyküsü...

Kelimenin tam anlamıyla İstanbul'un göbeğinde yani Şişli'de büyümüştü İldeniz. Tam bir şehir çocuğuydu. Daha sonra adımını attığı parlak dünya da ona bir çok insanın hayal bile edemeyeceği olanakları sunuyordu. Ama ona göre "hayat neşeli bir maceraydı"... Tıpkı Peter Pan romanı gibi. İçinde hep sakladığı o büyümeyen çocuk da onunyol göstericisiydi. Ve kendi deyimiyle hep hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Dışarıdan gelen tüm eleştirilerekulaklarını tıkayarak.

MERVE İLDENİZ KİMDİR?Bir röportajında anlattığına göre 18 yaşına kadar "baba parasıyla" yaşadı Merve İldeniz. Ondan sonra da kendi parasını kazanmayabaşladı. İstanbul dışında yaşama fikri de ilk kez 18 yaşında Bodrum'a gittiğinde kafasında şekillenmeye başladı. Bir röportajında ailesinin ona para kazanmak için çok çalışması gerektiğini söylediğini anlatmıştı İldeniz. "Ailem bizi buşekilde yönlendirdi. Onların söylediğini yaptım. Okulumu bitirdim bir mesleğim oldu. Sonra da hayalllerimin peşinden koştum."

Üniversite yıllarında mankenlik yapmaya başladı Merve İldeniz. O dönemi de şöyle anlatıyordu: "İyi para kazanıyordum. İyi birokul harçlığı çıkarıyordum. O zamanlar 80'li yıllardaydık. Sonra 90'lar geldi ve yine en çok kazanan mankenlerden biriydim." Çok çalışmak ama buna karşılık çok kazanmak bana özgürlük sağlıyordu. Mesela ben akşam Ankara'da bir defileye çıkıp sabah daParis'e gidebiliyordum. Tüm bunlar bana bir doyum getirdi." 

İldeniz, tam 16 yıl boyunca mankenlik yaptı. Bu sürenin sonunda da yaptığı işten ve yaşadığı hayattan artık istediği doyumualamamaya başladı. Sonra hayallerine doğru bir adım daha attı ve birikimiyle Antalya'da bir arsa satın aldı. Elbette İldeniz'in hayalini tam olarak gerçekleştirmesi biraz daha zamanını aldı. Bu arada asıl mesleği doktorluk olan bir dönem mankenlik ve fotoğrafçılık da yapan Serdar Önal ile tanıştı İldeniz. İkili kısa sürede birbirlerine aşık oldu ve yolları nikah masasına kadar uzandı.

Bütün bu gelişmelere rağmen İldeniz asla hayallerinin peşini bırakmadı. Hep İstanbul'dan ayrılmak ve doğayla başbaşa yaşamadüşünü gerçekleştirmenin peşindeydi. Ama evlendikten sonra da bunun için bir süre daha bekledi: 5 yıl kadar. O dönemi şöyle anlatıyordu İldeniz: "Ben Serdar'a evlenmeden önce de bundan söz etmiştim. Bu şekilde yaşayamazsam mutluolamayacağımı söylemiştim." Önal da onunla aynı fikirde olunca ikili zamanı geldiğinde İstanbul'u terk etmeye iyice karar verdi.

İldeniz'in eşi ondan 5 yıl süre istedi bu hayalin gerçekleşmesi için. Sonunda, bu sürenin bitiminde ikili Merve İldeniz'in enbüyük hayalini gerçekleştirmek için yola çıktı. Bu arada kızı Leyla da dünyaya geldi. Ama o bile İldeniz ve eşini yolundan döndüremedi. İstanbul'dan kaçış sebebini ise şöyle anlatıyordu İldeniz: "İstanbul beni her zaman boğuyordu. Kirlendiğimi hissetmeyebaşlamıştım. Her şey bir oyundu. Bu oyunu daha fazla oynamak istemedim."

Şehirde güçlü görünmek için maskeyle dolaşıyorsun. Burada, giyinip kuşansan da gösterecek kimse yok. Sahip oldukların bilefazla gelmeye başlıyor. Eşyan azaldıkça kendin üretmeye başlıyorsun." 1998 yılından beri Bodrum'da yaşıyor İldeniz. Bunun kendisini nasıl değişirdiğini de şöyle anlatmıştı bir röportajında:"Benilk defa çiçek açmış bir ağacı maalesef 21 yaşımda görebilmiştim ve saatlerce seyretmiştim. O yüzden de hep doğal bir ortamözlemi çekmiştim." 

En büyük değişiklik rahatlamam oldu. Yani İstanbul`dayken bocalıyordum ama kalbimin sesini dinleyip buraya yerleşincekendimi buldum. Kafamdaki düşünceleri pozitifleştirdim. Doğayla bütünleştim. " "Hayatım da kişiliğim de iyi yönde değişti. Daha sakin ve huzurluyum. Karşımdaki insanları daha kolay algılayabiliyorum." Merve İldeniz, son olarak 2009 yılında Hadi Gari Cumhur adlı filmle beyazperdede boy gösterdi. Bu arada hayatında başkadeğişiklikler de oldu. Serdar Önal'dan boşandı ama dost kaldı. Kızı Leyla büyüyor... 

Kim ne derse desin, nasıl eleştirirse eleştirsin hayalini kurduğu yaşam tarzını sürdürmekten dolayı çok memnun. 

Bazı insanların, büyük kentte sürdürdüğü gösterişli ve bol kazançlı böylesine parlak bir hayatı bırakıp küçük bir yereyerleştiği için kendisine "deli" demesini de hiç umursamıyor. 

Yaşadığı mutluluğun izlerini gülümseyen yüzünde taşıyarak Bodrum'da doğanın kollarındaki yaşamını sürdürüyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Acun Ilıcalı'dan duygusal paylaşım