Mesajla flörtün 20 altın kuralı

Artık flört, Instagram, Twitter ya da Facebook’ta bir beğenme ya da yorumla başlıyor. Arkasından özel mesajlar... İşte o mesajlar sizin kişiliğiniz, yaşam biçiminiz ve ilişkiye bakışınız açısından karşı tarafa önemli ipuçları veriyor. İlişkinin devam edip etmeyeceğini bile belirliyor. İşte dikkat etmeniz gereken kurallar.../ Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz yazdı.

01 Aralık 2019, Pazar 08:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

1-Kısaltmalar

İnternetin ilk yıllarında “Slm, nbr” gibi kısaltmalar popüler olsa da artık nefret ediliyor. “Selam” yazmaya bile eriniyorsan o ilişkiye nasıl emek harcayacaksın?

2-Yazım kuralları

Yazım kurallarına da dikkat. ‘De’yi ‘da’yı ayıramayan, ‘herkes’ yerine ‘herkez’ yazan insanlar artık alay konusu. Noktalama işaretleri de önemli.

3-Şakalara dikkat

Bir şaka söylendiğinde komiktir de yazıldığında anlaşılmaz olabilir. O yüzden şaka içeren bir metin yazdığında sonuna mutlaka gülücük emojisi koy.

4-Kısa ya da uzun metinler

Söylemek istediklerini kelime kelime yazma. Cümle kurarak aktar. Ama kuracağın cümleler de bir doktora tezi gibi uzun olmasın. Kimse uzun mesajları okumuyor.

5-Her şeyi yazma

Yüzüne karşı söyleyemeyeceğin hiçbir şeyi mesaj olarak yazma. Karşısına çıktığında utanacağın bir noktaya gelme.

6-İçkiliyken uzak dur

İçkiliysen cep telefonunu bir kenara bırak. Çünkü büyük olasılıkla ertesi gün yazdıklarından pişman olacaksın.

7-Mutlaka cevap ver

Sana yazılan bir mesaja kısa da olsa cevap ver. “Geç cevap vereyim de şımarmasın” gibi modası geçmiş klişelere kapılma.

8-Ciddi konulara girme

Mesajlaşma sırasında ilişkinizin geleceğini ya da hayatınızı etkileyecek önemli konulara girme. “Buluşup konuşalım” diye yaz.

9-Bitirmeyi bil

Saatlerce mesajlaşılmaz. O zaman insan “Başka işi yok mu?” diye düşünür. Gün içinde onu hatırladığını göstermek için mesajlar at ama bunu 24 saate yayma.

10-Telaşa kapılma

Yazdığın bir mesaja kısa sürede cevap alamadıysan hemen kötü düşünme. İşi olabileceğini düşün. Çok çok gecikirse, “Merak ettim, iyi misin?” diye yazabilirsin.

11-Aramak için izin al

Mesaj yazmak için müsait olabilir ama telefonla görüşmek için olmayabilir. Onu online gördüğünde hemen numarasını çevirme, “Arayabilir miyim?” diye sor.

12-Argo kullanma

Ona karşı karşıyayken nasıl “Lan” demiyorsan, yazarken de deme. Hele şu meşhur küfür kısaltmasını asla kullanma.

13-Üzgünken mesaj atma

Bir şeye üzülmüşsen, çok da mantıklı düşünemediğin bir andasın demektir. O anlarda yazacağın şeyler karşı tarafı kırabilir.

14-Bunun sırası yok

İlk buluşmadan sonra genellikle kadınlar ilk mesajı erkekten bekler. Bu klişeye de inanma. Güzel bir randevu geçirdiysen teşekkür mesajını sen de yazabilirsin.

15-Erotik konuşmalar

Onu arzu ettiğinizi yazmanızda bir problem yok. Ama iş sextinge gittiğinde eğer karşındaki kişiyi iyi de tanımıyorsan başına bela olabilir. Bu konuya dikkat et.

16-Seksi fotoğraflar

Yazışma sırasında çiftler anlık fotoğraflar da gönderiyor. Bu fotoğrafların da dozuna dikkat etmeni öneririm. İleride bunlar şantaj malzemesi olarak karşına çıkmasın.

17-Metne metinle cevap

Hoş sözler içeren bir metne gülücük, çiçek ya da utanmış maymun emojisiyle cevap verme. O metne uygun bir mesaj yaz.

18-Mesajla tartışma

Bir sorun varsa mesajla halledemezsiniz. Hiçbir tartışma WhatsApp’la çözülmez.

19-Hesap sorma

Online ama sana yazmıyorsa bunun hesabını sorma. O an başkasıyla konuşuyor olabilir bu seni aldattığı anlamına gelmez.

20-Yüz yüze iletişim

Mesaj da bir yere kadar. En iyi iletişim, karşı karşıya konuşularak kurulan iletişimdir. Her zaman ‘yüz yüze’ konuşmayı tercih et.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Duygu dolandırıcılarına dikkat! Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz soruları yanıtladı