Meşal, Gazze'de secdeye kapandı

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, 45 yıl aradan sonra 3 günlük ziyaret için Gazze'ye gitti. Kente girer girmez de secdeye kapandı

08 Aralık 2012, Cumartesi 10:55
A A
Meşal, Gazze'de secdeye kapandı

Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Meşal, Başbakan İsmail Heniye ve beraberindeki kalabalık bir heyet karşıladı. Meşal, Gazze'ye girer girmez şükür secdesinde bulundu. Ramallah’ın Silvad Köyü’nde doğan Meşal, 11 yaşında ayrıldığı Gazze’yi yasak nedeniyle bir daha ziyaret edememişti.

Gazze'yi 45 yıl aradan sonra ilk kez ziyaret eden Meşal, ''İlk kez 1956 yılında doğdum. İkinci doğumum, 1997 yılında Netanyahu'nun düzenlediği suikast girişiminden kurtulmamdır. Gazze'ye girdiğimde 3'üncü kez doğdum. 4'üncü doğumumun Filistin'in kurtuluşu olmasını Allah'tan diliyorum'' diye konuştu.

Geçen yıl Hamas ile Fetih anlaştığında ve İsrail'in son saldırılarından önce Gazze'yi ziyaret etmek istediğini belirten Meşal, ''Gazze'nin hakkı ödenemez. Gazze, şehitleri, kahramanları, kanları ve ciğerparelerini şehit veren anneleriyle söylenecek herşeyi söyledi'' ifadelerini kullandı.

Zafer için başlangıç

İsmail Heniyye ile beraber Hamas'ın kurucusu Şeyh Ahmed Yasin'in evini ziyaret eden Meşal, burada yaptığı açıklamada da Fetih hareketi ile uzlaşmada başarılı olunacağını ve mevcut bölünmenin son bulacağını belirterek, ''Bugün Kudüs'ün kurtuluşu, Filistin mültecilerin dönüşü ve zafer için bir başlangıç niteliğindedir'' ifadelerini kullandı.

Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek döneminde Mısır üzerinden Gazze’ye girişi yasak olan Meşal, bugün Hamas’ın kuruluşunun 25’inci yıldönümü
kutlamalarına katılacak.

Halid Meşal kimdir?

Halid Meşal, 1956 yılında Ramallah’ın kuzeyindeki Silvad köyünde doğdu. İsrail’in Batı Şeria’yı işgal ettiği Altı Gün Savaşı’nın ardından ailesiyle birlikte 1967 yılında Kuveyt’e göç etti. Kuveyt Üniversitesi’nde fizik öğrenimi gördü. Hamas’ın kurulmasıyla birlikte hareketin Kuveyt temsilcisi oldu.

Kuveyt’ten 1991’de ayrılarak Ürdün’e yerleşen Meşal, Eylül 1997’de İsrail gizli servisi Mossad’ın düzenlediği suikast girişiminden kurtuldu. Ürdün’ün
1999’da Hamas liderliğini ülkeden çıkarmasının ardından Suriye’nin başkenti Şam’da yaşamaya başladı. Meşal, Suriye’de patlak veren olayların ardından Katar’ın başkenti Doha’ya yerleşti.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yıldızların kırmızı halı defilesi