Mesanesinden 300 gram ağırlığında taş çıktı

Mesanesinden 300 gram ağırlığında taş çıktı

Kütahya’nın Emet ilçesinde ikamet eden Hüseyin Doğruer isimli vatandaşın idrar kesesinde normalin 10 katı büyüklüğünde oluşan taş, başarılı bir operasyonla alındı

24 Nisan 2019, Çarşamba 18:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yarış köyünde ikamet eden Hüseyin Doğruer, prostat şüphesi ile Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Burada Ürolog Op. Dr. İsmail Yiğitbaşı tarafından muayene ve tetkikleri yapılan hastanın böbreklerinden idrar kanalına inen yaklaşık 300 gram ağırlığında taş bulunduğu tespit edildi.

GÖRENLER ŞOKE OLDU

Op. Dr. Yiğitbaşı tarafından önce ameliyatla alınan taşın yanı sıra prostat ameliyatı da olan Doğruer taburcu edildi. Vücudunda çıkan taşı gören doktor ve sağlık personelinin hayrete düştüğünü belirten Hüseyin Doğruer, "İdrara çıkmamdaki rahatsızlığım sebebiyle başvurduğum hastanemizde vücudumdan bu ağırlıkta taş çıktı.

''PROSTAT DERDİNDEN KURTULDUM''

Doktorumuz sayesinde başarılı bir ameliyatla hem taştan hemde prostat derdinden kurtuldum. Allah razı olsun. doktorumuz sayesinde eski sağlığıma kavuştum Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi doktorumuza ve değerli sağlık personelimize teşekkür ediyorum"dedi.

Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Doktoru Op.Dr. İsmail Yiğitibaşı, "Hastamız bize başvurduğunda gerekli tetkikleri yaparak muayene ettik. Hastamızın mesanesinde yumurta büyüklüğünde bir taş olduğunu gözlemledik. Kendilerine kapalı sistem taşı düşürmenin mümkün olmadığını açık ameliyat olması gerektiğini ifade ettik.

NORMALDEN 10 KAT BÜYÜK

Başarılı geçen bir operasyonla önce taşı çıkardık ve normalden 10 kat büyük prostat ameliyatını da gerçekleştirdik. Gerekli tedavilerini tamamladığımızı hastamızı taburcu ettik" diye konuştu.

50 yaşını geçtikten sonra erkeklerin mutlaka prostat muayenesi olmaları gerektiğini belirten Op. Dr. İsmail Yiğitbaşı, "50 yaşını geçen erkek hastalarımızın prostat ve böbrek muayenelerini olmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle idrarda yanma,buna bağlı sırtta ve belde ağrı varsa mutlaka bir üroloğa görünüp muayene olmalılar.Sağlıklı böbrek içinde daima vatandaşlarımıza bol su içmelerini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA (İHA)

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmanlardan diyabetli çocuk ebeveynlerine uyarı