'Mesleğim 50 yıldır savunma yapmak'

Prof. Dr.Yalçın Küçük,Cumhuriyet kalpakla kuruldu. Cumhuriyeti savunmanın sembolü kalpaktır” diye konuştu

08 Eylül 2009, Salı 12:06
A A
'Mesleğim 50 yıldır savunma yapmak'

 KALPAĞA İZİN ALAMADI

Ergenekon duruşmasında kimlik tespiti yapılan ilk kişi, davanın 1 numaralı sanığı Prof. Dr. Yalçın Küçük oldu. Küçük, sürekli başında olan kalpağını duruşma sırasında takmak için mahkeme başkanından izin istedi. Kalpağın bir şapka olmadığını, kamusal alanda ve TBMM’de takılabildiğini söyleyen Yalçın Küçük’e Mahkeme Başkanı Köksal Şengün izin vermedi.

 'İYİ PARA KAZANACAĞIM'

Şengün’ün, “Mesleğiniz nedir?” sorusuna “50 yıldır huzurlarınıza çıkarım” diye yanıt veren Küçük’ün sözleri salondakilerin gülmesine neden oldu. Küçük, Şengün’e 1959 yılına ait Yeni Sabah gazetesini gösterek, “Bakın bu gazetedeki haberde yine sanığım. O zaman öğrenci lideri olarak yargılanmıştım. Birinci mesleğim savunma yapmak. Onun dışında bazen hapse girerim. Tüm bunların dışında da üniversitede derse girerim. Emekli profesörüm. İyi para kazanan bir yazarım ama mevcut iktidarın baskısı sonucu kazancım düştü. Bu mahkemeyi de kitap yapacağım için çok kazanacağım” dedi.

 1 NUMARA BENZETMESİ

Duruşmaya verilen arada gazetecilere açıklama yapan Yalçın Küçük, mahkeme başkanı ile Tuncay Özkan arasında yaşanan tartışmaya değindi. Küçük, “Tuncay Özkan hapishanede kendisini çok geliştirmiş, hatip olmuş. Çok iyi savunma yaptı. Ama üslup olarak çok sertti” dedi. Prof. Küçük, 1 numaralı sanık olmasını ise şöyle yorumladı: “Kendimi küçümsemek istemiyorum ama bu haksızlık. Yaptığım işlerde hep birinci oldum, öğrenciyken sınıfta da birinci olurdum. Bundan dolayı alışkanlık oldu galiba. Benim 1 numaralı sanık olmam, koyunun bulunmadığı yerde keçinin Abdurrahman Çelebi olmasıdır.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.