Metabolizma hızlandıran ve yağ yakan yiyecekler

Kilo vermek ve hayalinizdeki vücuda sahip olabilmek için metabolizmanızı hızlandıran yiyecekleri tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Yağ yakıcı besinler metabolizmanızı hızlandırmanıza da destek olur. Peki metabolizma hızlandıran ve yağ yakan yiyecekler hangileri? Gelin birlikte bakalım...

10 Ocak 2022, Pazartesi 10:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YUMURTA

YUMURTA

Görüp tüketebileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biri olan yumurtanın, yapılan yeni araştırmalar sonucu kolesterol ve kolesterolün kötü etkilerinden bağımsız olduğu kanıtlandı. Bununla birlikte yumurta, kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tok tutma süresinin uzunluğu ile birebir bir yiyecek. Kahvaltıda düzenli yumurta tüketiminin, simit benzeri bagela kıyasla kilo vermede çok daha etkili olduğu da araştırmalarda gösteriliyor.

LİFLİ YEŞİL SEBZELER

LİFLİ YEŞİL SEBZELER

Sebzeler genel olarak dostunuz olsa da koyu yapraklı yeşil sebzeler en iyi dostlarınız! Turpgillerden lahana, kara lahana, brüksel lahanası, roka, brokoli, karnabahar ve ıspanak yüksek lif oranları ile sindirim sisteminizin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca yeşil sebzeler çok düşük kalorilere sahip oldukları için miktarını kolayca abartabileceğiniz yiyeceklerdir.

SOMON

SOMON

Somon gibi yağlı balıklar tokluk hissi, protein oranı ve sağlıklı yağ oranı ile kilo verme sırasında en iyi yiyeceklerden biridir. Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri obezite ve metabolizma rahatsızlıklarının azaltılmasında yardımcı rol oynar.

AVOKADO

AVOKADO

Birçok meyve karbonhidrat açıcısından zengin olsa da avokado, sağlıklı yağ deposu olan bir meyvedir. Avokadoda bulunan yağlar, zeytin yağı ile eşdeğer oleik ait içerir. Ayrıca avokado, su ve lif oranı açısından da önemlidir.

KURU YEMİŞLER

KURU YEMİŞLER

Sınırları aşmadan zevkle tüketebileceğiniz atıştırmalıklar ceviz, fındık, badem gibi yemişlerdir. Araştırmalar bu gibi yemişlerin metabolizma sağlığını koruduğunu ve kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

TAM TAHILLAR

TAM TAHILLAR

Kinoa, yulaf ve esmer pirincin dahil olduğu tam tahıllar birçok yönden sağlığınız için faydalıdır. Yulaf, tokluk hissini artırır ve metabolizmanızın sağlığını koruyan beta-glukonlar açısından zengin bir besindir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Her yağ aynı değildir biliyorsunuz. Hindistan cevizi yağ kilo vermenize yardımcı olan bir yağdır. Düşününce değişik olsa da Hindistan cevizi yağı içerisinde MCT yağ asitlerinden bolca bulundurur. Bu yağ asidinin kalori yakımını artırdığı görülmüştür.

ÇAY

ÇAY

Çay içerisinde bulunan kateşin ve kafeinin birlikteliğinin metabolizma hızınızı arttırdığı çalışmalarda görülmüştür. Yeşil çay, metabolizmanızı %4-10 oranlarında hızlandırabilir. Bu da her gün yaklaşık ekstra 100 kalori yakımına denk gelir.

KAHVE

KAHVE

Kafein metabolizman hızınız için en etkili besinlerden biridir ve kahvenin ana etken maddesidir. Kafein %11 oranında metabolizma hızınızı artırabilmektedir. Ayrıca kafein enerji üretiminizi de tetikleyerek aktivite performansınızın artmasına ve sinir sisteminizi uyararak konsantrasyonunuzun güçlenmesine yardımcı olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Günde 3 porsiyon tüketildiğinde beli inceltiyor!