Metabolizmayı hızlandıran egzersizler

Daha sıkı, daha kuvvetli, daha esnek ve çok daha sağlıklı. Bu dört kelimenin birleşimi eminim ki kulağa çok hoş geliyor. Fakat bunlara ulaşmak için şimdiye kadar yaptıklarınızı düşündüğünüzde ve gerçekleşen sonuçları göz önüne aldığınızda kulağa hoş gelen bu dört kelime anlamını yitiriyor olmalı.

31 Ocak 2020, Cuma 10:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Defalarca egzersizlere başladınız belki defalarca elinize geçen diyetleri denediniz, detokslar yaptınız, masaj paketleri aldınız çeşitli programlar denediniz sonuç her zaman tam da istediğiniz gibi olmadı. Siz kendinize sormadan ben sorunuzun cevabını veriyorum. Domino taşlarında eksikler var ve son taş bu nedenden dolayı bir türlü devrilmiyor. Sports International Altınoran- Kuzu Effect Spor Yöneticisi Selim Küçükarpacı metabolizmayı hızlandırıcı egzersizler hakkında bilgi veriyor…

Functional Training

Functional Training

Bir harekette aynı anda daha fazla kas grubunu çalıştırmayı hedefleyerek, daha aktif bir egzersiz sistemi oluşturup yağ yakımını hızlandırmayı, kardiyovasküler sistemi geliştirmeyi, dayanıklılığı artırmayı denge bütünlüğünüzü korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan son 5 yılın en trend fitness branşları arasına giren etkili bir egzersiz sistemi bütünüdür. Market poşetlerini eve çıkarmak, arabanın lastiğini bagaja koymak yada bozulan arabanızı itmek…

Siz zaten farkında olmadan yıllarca fonksiyonel antrenman yaptınız. Şimdi sıra bunu daha planlı, daha sistemli ve daha sağlıklı yaparak metabolizmamızı hızlandırmakta.

Bu listenin diğer bir avantajı fitness kulübünüze gidemediğiniz zamanlarda aynı egzersizleri çok rahat bir şekilde evinizde de yapabiliyor olmanız.

Burpee to Squat Jump

Burpee to Squat Jump

Erkeklerin askerlik anıları arasında nasıl spor yaptıklarını abartarak anlattıklarını duyar gibiyim. Hiçbir şey anlatılanlar kadar zor değil.


Burpee to Squat Jump

Burpee to Squat Jump

Erkeklerin askerlik anıları arasında nasıl spor yaptıklarını abartarak anlattıklarını duyar gibiyim. Hiçbir şey anlatılanlar kadar zor değil.

Yapılışı: Şınav pozisyonunda başlayan hareket ani bir diz çekiş ile çömelme pozisyonuna geçerek tekrar ani bir zıplamayla olabildiğince yukarı zıplayarak yapılır. Aynı hareket tekrarlayarak devam eder.

Set Sayısı: 2

Tekrar Sayısı: 10


Kettlebell Swing

Kettlebell Swing

Şimdiye kadar ağırlıkları ittik, çektik, taşıdık vs. Artık biraz da savuralım.

Yapılışı: İki elimizle tuttuğumuz belimizi bacaklarımızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açarak tam iki bacağımızın arasından, beli hafif derecede öne bükerek tam omuz hizasına doğru savurarak kaldırarak tamamlanır ve aynı şekilde başlangıç posizyonuna dönülür.

Set Sayısı: 3

Tekrar Sayısı: 15


Jumping Lunge

Jumping Lunge

Lunge yani öne adım alma hareketini çapraz kol ve çapraz bacak ve zıplayarak yapmanız ciddi anlamda zor olacağının farkındayım. Fakat yaklaşık 10 tekrardan sonra kalça arka bacak ve üst bacaktaki gerginliği daha önce yaşamadığınızın garantisini verebilirim.

Yapılışı: Klasik lunge hareketine başlar gibi sol bacağımızı öne alarak iki bacağı da dizden büküp 90 derecelik açıyı alıyoruz. Sol bacak önde iken sol kol geride ve koşar pozisyonda hareketimize başlayıp ani bir zıplama ile bacak değiştiriyoruz. Unutma her iki zıplayış 1 set.

Set Sayısı: 2

Tekrar Sayısı: 10


Therraband Row

Therraband Row

Günlük hayatımızda sırt kasları çok aktif kullandığımız bir kas grubu değil. Buna istinaden çalıştırılması en önemli kas gruplarından biri olarak karsımıza çıkıyor.

Yapılışı: Orta yada yüksek dirençli bir bant ile ayaklarınızın altından geçerek tuttuğunuz bandı kürek kemiklerinizin birbirine yaklaştığı pozisyona kadar çekiniz. Dikkat omurga pozisyonunu bozmayınız.

Set Sayısı: 3

Tekrar Sayısı: 12-15


Plank

Plank

Biliyorum bazen zaman çabuk geçmeyecek ama amacımız en az 30 saniye durabilmek.

Yapılışı: Eller omuz hizasında omurga düz bakışlar yerde ve ayaklar omuz genişliğinde açık. Karnını ger ve 30’a kadar say. Hızlı saydığını duyar gibiyim daha yavaş ol zaman o kadar da hızlı akmıyor.

Set sayısı: 3

Tekrar sayısı: 30 sn.


Lateral Band Walk

Lateral Band Walk

Sahip olacağınız bir küçük kapalı therraband ile yapacağınız egzersizlerdeki aktif kası değiştirebilir yada o kasa binen yükü arttırabilirsiniz. Peki kalça kasını daha fazla çalıştırmayı neden istemeyelim ki?

Yapılışı: Kapalı ve direnci yüksek bir bandı diz hizasında bacaklarınıza geçirin. Yarım squat pozisyonunda aşağı çökün. Sola 5 büyük adım sağa 5 büyük adım ile minimum 10 adımı tamamlayın. Kalçalarınızın yandığını hissedeceksiniz.

Set Sayısı: 2

Tekrar Sayısı: 12-15


Push Ups

Push Ups

Hepimiz daha önce şınav çekmişizdir. Zorlandığınızı duyar gibiyim işi biraz daha kolaylaştırmaya ne dersiniz?

Yapılışı: Şınav pozisyonunda kollar geniş sırtımız düz bacaklar gergin ve ilk göğsü yere indirişle birlikte derin bir nefes alarak yukarı çıkışta nefesi boşaltınız. Dizlerinizi yere koyarak hareketi kolaylaştırabilirsiniz.

Set Sayısı: 3

Tekrar Sayısı: 12-15


Medicine Ball Squat

Medicine Ball Squat

Klasik Squat hareketini hepimiz yapmışızdır. Artık bunu bir tık daha yukarı seviyeye taşıyarak fonksiyonel egzersize uyarlayıp metabolizmamızı hızlandırma zamanı.

Yapılışı: Normal Squat pozisyonundan göğüs hizasında duran sağlık topuyla birlikte yukarı sıçrayarak topu başın üstüne yükseltme ve aynı pozisyona geri dönme hareketidir.

Set Sayısı: 3

Tekrar Sayısı: 12-15


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kilo almadan içinizi ısıtacak 10 lezzet önerisi