Meteoroloji açıkladı: Eylül rekoru kırıldı, ekstrem sıcaklık değerleri görülebilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın'da tarihin en yüksek eylül ayı sıcaklıklarının yaşandığını açıkladı. Meteoroloji ayrıca, hava sıcaklıklarının bir hafta boyunca mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceğini açıkladı.

14 Eylül 2017, Perşembe 12:11
A A
Meteoroloji açıkladı: Eylül rekoru kırıldı, ekstrem sıcaklık değerleri görülebilir
Geçtiğimiz hafta boyunca ülkemiz sıcak hava dalgasının etkisinde kaldı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretti. Yurdumuzun kuzeybatı kesimlerinde Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın illerimizde bugüne kadar ölçülmüş Eylül ayı en yüksek sıcaklık rekorları kırıldı.
 

MEVSİM NORMALLERİNİN 6-10 DERECE ÜZERİNDE OLACAK


Yapılan son değerlendirme ve tahminlere göre; yarından (15.09.2017 Cuma) itibaren bir haftalık süre boyunca yine yurdumuzun sıcak hava dalgasının etkisinde kalacağı ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediyor. Ayrıca ülkemiz genelinde yağış beklenmiyor. Bütün bölgelerimizin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.Avrupa'da soğuk hava etkili olurken, Türkiye'de eylül ayı için sıcaklık rekoru bekleniyor


DOĞU BÖLGELERDE DE EKSTREM SICAKLIK DEĞERLERİ GÖRÜLEBİLİR


Dün ve bugün yurdumuzdaki hava sıcaklıklarında meydana gelen 2-5 derecelik azalmanın ardından yarından itibaren yurt genelinde tekrar hissedilir derecede artacağı bu hafta sonu ve önümüzdeki haftanın ilk günleri özellikle yurdumuzun iç kesimlerinde (İç Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinin iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında) ekstrem sıcaklık değerleri görülebileceği ve Eylül ayı en yüksek sıcaklık rekorlarının kırılabileceği tahmin ediliyor.

Mevsim normallerinin oldukça üzerinde gerçekleşecek en yüksek sıcaklıklar ile özellikle yurdumuzun iç kesimlerinde sonbaharın gelmesiyle birlikte gece ve gündüz sıcaklıkları arasındaki aşırı farktan dolayı yaşanabilecek sağlık problemlerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 50 yıl önce kaçırılan Herakles Lahdi tekrar Türkiye’de