Meteoroloji ve AKOM peş peşe uyardı: Kuvvetli fırtına geliyor

Meteoroloji ve AKOM peş peşe uyardı: Kuvvetli fırtına geliyor

Meteoroloji, Batı Karadeniz ile Marmara’da yarın öğle saatlerinden itibaren kuvvetli fırtına beklendiğini duyurdu. Fırtınanın aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybedecek. AKOM'dan yapılan açıklamada ise "Pazar günü itibariyle rüzgar, kuzeyli yönlere dönmesiyle birlikte 10 derece civarına gerileyecek" denildi.

28 Kasım 2019, Perşembe 16:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, ''Batı Karadeniz’in doğusunda batı ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın, yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50 -75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor" denildi. Beklenen fırtınayla ilgili AKOM'dan yapılan açıklamada ise, "Pazar günü itibariyle rüzgarın, kuzeyli yönlere dönmesiyle birlikte 10 derece civarına gerileyeceği tahmin ediliyor" ifadelerine yer verildi.

"Rüzgar etkisini artıracak"

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Marmara denizi ve Batı Karadeniz için şiddetli fırtına açıklaması yapıldı.

Açıklamada, "Marmara denizinde; batı ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın, yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50 -75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın aynı gün akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor" ifadeleri yer aldı.

Bir açıklama da AKOM'dan geldi

Fırtına uyarısıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Birimi'nden (AKOM) de açıklama yapıldı.

AKOM'dan yapılan uyarıda "İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun büyük bölümünün yeni bir yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına girmesi bekleniyor. Lodos yönlü rüzgârın yarın sabah erken saatlerden itibaren şiddetini arttırarak aralıklarla fırtına şeklinde (50-80km/s) etkili olması beklenirken, beraberinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor" denildi.

"Pazar günü itibariyle 10 derece civarına gerileyecek"

AKOM'dan yapılan açıklamanın devamı şöyle:

''İstanbul'da Pazar gününe kadar etkili olması beklenen güneyli rüzgârlar nedeni ile 16-18 dereceler aralığında mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenen sıcaklıkların, Pazar günü itibari ile rüzgârın kuzeyli yönlere dönmesi ile birlikte 10 derece civarına gerileyeceği tahmin ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm ekipleri, yağış nedeni ile oluşabilecek olumsuzluklara karşın hazır bekletiliyor. AKOM'dan koordine edilecek çalışmalar kapsamında kritik noktalarda da önlemler alınıyor.''Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vahşice öldürülmüştü! Zeynep Şenpınar cinayetinde gelişme