Meteoroloji'den sağanak uyarısı

Artvin ve Rize çevreleri, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, İzmir, Aydın'ın kıyı ilçeleri ve Balıkesir'in batı kıyıları aralıklı yağmur ve sağanak, Ege kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak, Ardahan çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor

23 Mart 2016, Çarşamba 10:12
A A
Meteoroloji'den sağanak uyarısı

İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun batısının yükseklerinde hafif, Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde kuvvetli buzlanma ve don bekleniyor.

Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'in batısında fırtına (50-70 km/sa) yer yer kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 8 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı, güney ve batı kıyılarımızda güney ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz'in batısı, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Orta Karadeniz'de kuvvetlice (30-50 km/sa), Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'in batısında fırtına (50-70 km/sa) yer yer kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

İZMİR VALİLİĞİ'NDEN SAĞANAK YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava kütlesi ile birlikte İzmir ve çevre illerde hava sıcaklığı azalarak, sağanak yağış etkili olacak. Valilikten yapılan açıklamada, Devlet Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, akşam saatlerinden itibaren Kıyı Ege’den başlayarak zamanla İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale, Balıkesir sağanak yağışlı olarak geçecek. Rüzgar güney yönlerden saatte 70 kilometre saat hızla fırtına, kıyı kesimlerde saatte 90 kilometre saatle kuvvetli fırtına şeklinde eseceği duyuruldu. Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri de etkisini sürdürecek olan sağanak ve gök gürültülü yağışlarla birlikte rüzgar da güney yönlerden ve kıyı kesimlerde kuvvetli esecek.

SOBA VE DOĞALGAZ ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT! 

Valilikten yapılan açıklamada güney yönlerden esen rüzgarın, bugün akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak bölge genelinde etkili olacak olan fırtınan Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada vatandaşlar da fırtınanın oluşturabileceği soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, toz taşınımı ve görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi olusuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi.

EGE DENİZİ’NDE FIRTINA BEKLENİYOR

Ege Denizi’nde de kuvvetli fırtına beklendiği uyarısı yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ege Denizi'nde güney yönlerden kuvvetli 5 ila 7 kuvvetinde esen rüzgarın etkisini arttırarak, bugün akşam saatlerinden itibaren Kuzey Ege’de, gece saatlerinden itibaren Güney Ege’de 6 ila 8 kuvvetinde fırtına; yarın ilk saatlerden itibaren Ege Denizi’nin genelinde 8 ila 10 kuvvetinde tam fırtına şeklinde esmesi tahmin ediliyor. 

Fırtınanın Perşembe günü öğle saatlerinden itibaren Kuzey Ege’de, akşam saatlerinden itibaren Güney Ege’de etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı, yer yer çok bulutlu 20

İstanbul: Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra sağanak yağışlı 19

İzmir: Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 21

Adana: Parçalı ve az bulutlu 21

Antalya: Parçalı, zamanla çok bulutlu 20

Konya: Parçalı bulutlu 21

Artvin: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 16

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu 20

Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu 23

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif kar yağışlı 10

Diyarbakır: Az bulutlu 18

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bağlar'da sokağa çıkma yasağı kalktı