Metro geliyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kentin sorunlarına çözüm bulmaya devam ediyor.

11 Ekim 2018, Perşembe 02:06 Son Güncelleme:
A A
Metro geliyor

Şebnem Ber

Bunlardan biri de trafik sorunu. Başkan Kocamaz, trafiği rahatlatmak için uzun vadeli bir çözüm bulmuş; metro. Belediye, ‘Mersin Metrosu Hat 1’in yapımına kısa süre içinde başlayacak. Metronun günlük yolcu kapasitesi 262 bin 231 olacak. Tek seferde bin 80 yolcu kapasitesiyle inşa edilecek metro, 15 istasyon ve 2 bin 600 araçlık otoparktan oluşacak. Mersin metrosunun, Türkiye’deki en verimli ve rantabl hatlardan biri olacağını söyleyen Başkan Kocamaz, “Güzergah; Cumhuriyet-Soli-Mezitli- Babil- Fuar-Marina-Liseler-Forum-Türk Telekom-Tulumba-Özgür Çocuk Parkı-Gar-Üçocak- Mersin Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası ve Serbest Bölge arasında seyredecek” dedi.

DÜNYADA BİR İLK

Başkan Kocamaz’dan metro hakkında şu bilgileri aldık, “Metro, düşük maliyetli, hızla inşa edilebilecek, estetik, ulaşım anlamında güvenli bir hizmet sunacak. İstasyonların hepsi yer altında olacak. Sadece Marina İstasyonu dünyada ilk defa uygulanacak bir yöntemle yarı açık inşa edilecek. Üst kat otopark olarak planlandı. Ayrıca bazı istasyonların üst kısmındaki otopark çözümleriyle kent merkezindeki araç trafiği metroya aktarılacak. Yarı açık özel bir sistemle inşa edilmesi, istasyonların ulaşım dışında kentsel yaşam alanı olarak değerlendirilmesi, büfe, kitapçı, fast food, dinlenme gibi işlevsellikteki ticari ünitelerin planlaması, yeşil alanlar oluşturulması sağlanacak.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.