Metrobüste oturarak gitmenin 10 yolu

Her gün İstanbul'da bir yerden bir yere gitmeye çalışan milyonlarca kişinin ortak bir gayesi var: metrobüste boş koltuk yakalamak. Hepimiz biliyoruz ki, Vatan Şaşmaz değilseniz metrobüste boş koltuk bulup oturarak gitmek öyle kolay değil. Bunun için çeşitli taktikler geliştirmeniz gerekiyor. Uzun bir süredir arabasını evde bırakıp çoğunlukla toplu ulaşım araçlarını kullanan bir gezgin olarak yıllar içinde geliştirdiğim metrobüste oturarak seyahat etme tekniklerimi sizlerle paylaşıyorum.

29 Aralık 2016, Perşembe 14:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Zincirlikuyu Metrobüs Durağı Tüyoları

Zincirlikuyu Metrobüs Durağı Tüyoları

Öncelikle metrobüs duraklarının bir başkenti seçilecek olsa herhalde o durak Zincirlikuyu olurdu. İş çıkışlarında Zincirlikuyu metrobüs durağındaki izdiham çoğu zaman futbol maçlarında olmuyor. Burada boş koltuk aslanın ağzında. Bu saatlerde 3 hatta 4 metrobüs art arda geliyor. Kaçıncı metrobüsün hangi kapısında kendinizi konumlayacağınız önemli bir matematik problemi. Çünkü metrobüsler gri ve sarı olmak üzere iki farklı renk ve boyutta gelebiliyor. Dört otobüsün kaç farklı kombinasyonda geleceği açılacak kapının yerini de doğal olarak değiştiriyor.

İlk Metrobüsün İlk Kapısı Hep Aynı Yerde Açılır

İlk Metrobüsün İlk Kapısı Hep Aynı Yerde Açılır

Lisedeki matematik bilgilerine güvenmeyenler için önerim ilk sıradaki metrobüse oynayın. Hatta ilk kapıya. Metrobüs türleri ne olursa olsun ilk metrobüsün ilk kapısının açılacağı yer değişmez. Tabi burası hem çok kalabalık hem de sadece sola dar bir dönüş imkanınız oluyor. Siz bir koltuğa geçene kadar orta kapıdan gelenler hızla koltukların çoğunu kapabiliyor.

Favorim İlk Metrobüsün Son Kapısı

Favorim İlk Metrobüsün Son Kapısı

Benim önerim ise ilk metrobüsün son kapısına odaklanın. Burada hem bir seferde ulaşabildiğiniz koltuk sayısı daha yüksek hem de 2 farklı otobüs türüne göre kapının konumlanması arasındaki mesafe çok da büyük değil. Üstteki köprünün bitiş noktasının izdüşümünü hizalarsanız iki kapının orta noktasına denk geliyorsunuz. Gelen otobüs türüne göre biraz sağ ya da sol yaparak kapının sizin önünüzde açılmasını sağlayabilirsiniz.  

Vakum Etkisine Dikkat

Vakum Etkisine Dikkat

Burada rehavete kapılmamaya özen gösterin çünkü kapı açılır açılmaz arkadan bir vakum etkisi hissedeceksiniz. Buna hazırlıklı olmazsanız, en ön sıradayken nasıl arka sıralara gerilediğinizi anlayamadan metrobüs dolar.  Bu vakum etkisi, sağdan soldan çekenler, itenler hazırlıklı olmanız gereken metrobüs faktörleri. Sonrası esneklik, hız ve güce bakıyor. Rehavete kapılmadan darbelerle devrilmeden hızla koltuğa koşun.  

Kararsızlık Can Yakar

Kararsızlık Can Yakar

Kapı açılmadan önce nereye oturacağınızı çok önceden tespit edin. Buradaki ufak bir kararsızlık ve sendeleme arkadan gelen kalabalığın sizi demire yapıştırması ile sonuçlanabilir. Ben onca taktik ve sportif yarışa giremem, fazla da bekleyesim yok diyenlerdenseniz sizi 3 ya da 4. sıradaki metrobüste körük tarafına alalım. Burası kapılar kadar tıkış tıkış ve samimi bir yolculuk sunmuyor. Nefes alınabilen bir bölüm.  

Ara Duraklardan Binenler İçin Oturma Tüyoları

Ara Duraklardan Binenler İçin Oturma Tüyoları

Özellikle evden işe giderken ilk duraktan metrobüse binmek herkesin sahip olduğu bir lüks değil. Peki, ne olacak?  Vatan Şaşmaz değiller diye tüm yolu ayakta mı gitsinler? Tabi ki de hayır. Ayakta binilen bir metrobüste koltuk kapmak, işçi girilen bir şirkette patron olmak kadar keyif verir insana. Bunun için ise çok çalışmanız ve uyanık olmanız gerekir. İşte bu konudaki tüyolarım:  

Kapı Ağızlarında Sıkışıp Kalmayın

Kapı Ağızlarında Sıkışıp Kalmayın

Kapı ağızlarında kalan yolcunun sonu yolculuk sonuna kadar ayakta gitmektir. İşçisin sen işçi kal yeridir burası. Metrobüs kariyerinde yükselebilmek için metrobüsün en gözde yeri olan 4'e 4 koltukların arasına bir şekilde kendinizi atın. Malum 8 kişiden birinin sizden önce inme ihtimali çok daha yüksek.  

İnme İhtimali Yüksek Olan Yolcuları Belirleyin

İnme İhtimali Yüksek Olan Yolcuları Belirleyin

Metrobüste insanlara boş boş bakmamak koltuk kazandırır. Nasıl mı? Koltuklarda oturan yolcuları iyice süzüp inme ihtimali en yüksek yolcuları tespit edin. Örneğin liseli gençler sabahları evlerinden en fazla 3-4 durak uzağa gider. Evlerine yakın yerlerde liseye giderler. Kapalı yaşlı bir teyzenin sizinle plazalarda çalışmaya gelmesini beklemiyorsunuz değil mi? Bu tür örnekleri zamanla siz de çoğaltabilirsiniz.

Rakip Analizi Önemli

Rakip Analizi Önemli

Boşalan koltuğa oturmak isteyenin sadece siz olmadığınızı unutmayın. Yanınızdaki rakiplerinizi de analiz etmeyi unutmayın. Bazıları gerçekten de çok profesyonel olabiliyor. Kazanamayacağınız rakiplerle savaşmayın ve yeni hedefler belirleyin. Daha Detaylı Metrobüs Tüyoları İçin http://cokgezenadam.com/istanbul-metrobus-seyahat-rehberi-oturma-taktikleri-tuyolari/  

Rakiplerinize Kolay Lokma Havası Verin

Rakiplerinize Kolay Lokma Havası Verin

Rakiplerinizin rehavete kapılmasına izin vermek sizi koltuk savaşlarında bir adım öne geçirir. Örneğin arkanızda birinin kalkacağını fark ettiğinizde dönüp bakmayın. Bırakın rakipleriniz kazanacakları kolay bir maç sansınlar. Onlar rehavet içindeyken siz dönüş manevralarınızı hesaplayıp tam zamanında beklenmedik bir hamle ile yerinizi kapın. Osman Kurt - Seyahat Bloggerı - Cokgezenadam.com Daha Detaylı Metrobüs Tüyoları İçin http://cokgezenadam.com/istanbul-metrobus-seyahat-rehberi-oturma-taktikleri-tuyolari/

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Görkemli dağların arasında saklı cennet: Erzincan