Metropolitan Sanat Müzesi 450 binden fazla görseli ücretsiz erişime açtı

New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi dijitalleştirdiği 450 binden fazla yüksek çözünürlüklü görseli halka açtı

15 Mart 2018, Perşembe 15:59
A A
Metropolitan Sanat Müzesi 450 binden fazla görseli ücretsiz erişime açtı
New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi 450 binden fazla yüksek çözünürlüklü görseli, hem kişisel hem de ticari amaçlarla kullanılabilecek şekilde herhangi bir kısıtlama olmadan halka açtı. Dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi (kısaca Met) yüksek çözünürlüklü görselleri Creative Commons CC0 lisansı aracılığıyla kamusal mal ilan ederek herkesin ‘public domain’ etiketli görselleri istediği gibi kopyalayıp, üzerinde oynamalar yapmasına izin verdi.Met’in tüm koleksiyonunu insanlara ücretsiz açmaktaki amacı sanatın internet kullanıcıları tarafından daha rahat ulaşılabilir olması gerektiğini ve bu bağlamda müzenin bu zorunlu dönüşüme ayak uydurması gerektiğini düşünmesi.

Met, halihazırda tüm yüklenen görsel için ‘mezar taşı verisi’ adı verdikleri, eserin adı, sanatçısı, hangi kültüre ait olduğu, boyutları gibi bilgileri içeren .csv formatında bir listeyi de yayınladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.