Mevlana öğretileri ve para ile ilişkimiz

Her yıl 7-17 Aralık arasında, Mevlânâ’nın “Vuslat’a ermesinin” yıldönümü nedeniyle etkinlikler düzenleniyor. Gelin biz de bu vesileyle Mevlânâ’nın o adap ve ahlak dolu öğretilerinden yola çıkarak para ile ilişkimize bir göz atalım. // Özlem Denizmen

12 Aralık 2019, Perşembe 08:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Mevlânâ’ya göre; “Mutluluk, gidilen yolun üzerindedir, yolun sonunda değil. Yolun sonunda olsa, ona varıldığında yol bitmiş ve vakit de geçmiş olurdu. Mutlu olmanın zamanı ise bugündür, yarın değil.” 


  • Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol. Para sahibi olmak bize birçok olanak sunabilir ama asıl mutluluk sahip olduklarımızla gelmez. İnsanın sahip olduklarını paylaştıkça mutluluğu artar. İki elimiz var, biri almak, diğer vermek için. Akarsu gibi verin ki size de çağlayanlar gibi aksın, hem maddi hem manevi… 


  • Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. Olmadığınız biri gibi görünmek için varınızı yoğunuzu harcayıp borçla yaşayacağınıza, size siz olduğunuz için değer verenlerle birlikte olun. 


  • Çok para ile aldığın her şeyi değerli sanma. Pahalı başka kıymetli başkadır. Parayla alınan şeylerin bir maddi değeri vardır ama aslında en kıymetlisi maddi değil manevi değerlerdir. Çok para vererek aldığımız şeylerin değeri zamanla azalır ama gerçek değerlerimizinki daima artar.

‘Niyetli Yaşam'

‘Niyetli Yaşam'

Dünyadaki son akımlardan biri bu: Niyetli Yaşam. Anlam arayışı içinde, niyet ederek yaşamak. Her hareketinizde bir niyet için adım atmak. Örnek: Bir şey alıyorsunuz, niye? Bir şey hedefliyorsunuz, niye? Peki sizde durum ne? (Niyet kelimesinin kökü, plan, tasarı anlamına gelen ‘niyya’dır.)

Borçlular

Borçlular

Adap her koşulda önemlidir. Borçlu alacaklı ilişkisinde de. Siz alacaklı olabilirsiniz, lakin, borçluyu artık borçları gerekçesi ile taciz edemeyeceksiniz. Borçlular tarafından üç avukat hakkında ‘Kişilerin huzuru ve sükununu bozma’ suçundan iddaname düzenlendi.

Mumları yakalım

Mumları yakalım

“Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.” 


Mevlânâ’nın bu sözünü çok severim. Son 10 senedir başlattığım finansal okuryazarlık hareketinin, kurucusu olduğum girişimlerin odağı; bireye, ailelere, topluma fayda. Amacım; sahip olduğum eğitimi, tecrübeyi, bilgiyi tüm Türkiye ile paylaşıp, bu bilgilerin dalga dalga yayılmasını sağlamak.


İstekler

İstekler

İstekler sonsuz, imkanlar ise sınırlıdır… Peki ya siz günlük hayatınızın içindeki isteklerinizi dizginliyor musunuz? Sizin için istek ve ihtiyaç nedir, bunu ayırt edebiliyor musunuz? Başkalarına gösteriş için değil, kendi hayatınızın finansal gerçekliğiyle yaşayabiliyor musunuz? Neyi ne için, kim için istediğinizin farkında mısınız?

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Muğla’da sağanak ve hortum yaşamı olumsuz etkiledi