Mezitli'nin 'Kent Meydanı Projesi', üniversitede ders oldu

Mezitli'nin 'Kent Meydanı Projesi', üniversitede ders oldu

Mezitli'nin 'Kent Meydanı Projesi', üniversitede ders oldu

06 Ocak 2020, Pazartesi 14:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de, Mezitli Belediyesinin kent meydanı projesi Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından güz dönemi ödevi olarak incelendi.

Dördüncü  sınıf öğrencileri öğretmenlerinin verdiği ipuçları ışığında projenin, öğrenciler tarafından kullanımı, ulaşımı, fiziki şartları, kent örtüsüne uyumu gibi yönlerini araştırarak proje haline getirdi. 4 farklı grup halinde ortaya çıkarılan projelerin yarıştırıldığı değerlendirme toplantısına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Başkan Yardımcısı Yaser Gündüz ve İmar Müdürü Arzu Bitigen Saylam davetli olarak katıldı. Mersin Üniversitesi ve İzmir’den gelen öğretim görevlilerinin yanı sıra, şehir plancıları ve Mersin Büyükşehir Belediyesi uzmanlarının da yer aldığı jüri karşısında projelerini anlatan öğrenciler, alternatif ulaşım yolları ile ilgili görüşlerini de değerlendirdi.  Öğrenciler, içerisinde Mezitli Belediyesi hizmet binası, kaymakamlık, kent meydanı bulunan alan ile ilgili, park alanı, alışveriş merkezi, spor alanı gibi alternatif görüşlerini aktardı. Mesleğe yeni başlayacak olan öğrencilerin böylesi önemli proje için fikir üretmiş olmalarının önemine dikkat çeken Başkan Neşet Tarhan, yaptığı değerlendirmede, oldukça etkileyici ve ufuk açıcı fikirler edindiklerini ifade etti.

Değerlendirme toplantısına kendilerinin de davet edilmesinin önemine de dikkat çeken Başkan Tarhan, “Öğrencilerimiz böylesi bir somut proje için kafa yormuş ve kendi bilgileri ışığında alternatifler geliştirmişlerdir. Böylesi somut projeler hakkında fikir üretmelerinin daha öğretici olduğunu düşünüyorum. Biz de sundukları projelerini ne denli uygulanır olduğunu ve aksayan yönlerini kendilerine birinci ağızdan anlatarak bilgilerinin yaşama geçirilmesinde pratiklerini pekiştirmeye gayret gösterdik” dedi. Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerine öğrenciler için Kent Meydanı projesini ödev olarak vermeleri nedeniyle teşekkür eden Başkan Tarhan, “Projelerimizin üniversitemiz tarafından incelenerek bu denli kapsamlı çalışılması bizi fazlasıyla gururlandırdı. Öğrenciler çok büyük bir hazırlık yaparak profesyonel bir biçimde projelerini bize sundular. Çok ciddi ve her ayrıntının ayrı ayrı incelendiği görmek mimarlık mesleğinin geleceği konusunda bizi oldukça mutlu etti. Çok önemli ışık oluşturacak fikirler edindik. Aslında gençlerin ne istediğini de görme şansımız oldu. Kent meydanını oluştururken bu görüşleri de mutlaka değerlendireceğiz. Proje için emek veren tüm öğrenci öğretim görevlisi ve uzmanlarımıza teşekkür ederim" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER AKİB yaş meyve sebze ihracatında lider