MHP: AKP hukuk, nizam tanımamakta

MHP: AKP hukuk, nizam tanımamakta

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, TBMM Genel Kurulunda dün yaşanan gerginliğe ilişkin, "AKP hukuk nizam tanımamakta, dilediği gibi her olayı dikte ettirmekte ve baskı uygulamaktadır" dedi.

09 Şubat 2012, Perşembe 11:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Emin Haluk Ayhan, TBMM’de düzenlendiği basın toplantısında, AK Parti’nin seçim bildirisinde yer alan, "Üstünlerin hukuku yerine hukukun üstünlüğü" sözünün havada kaldığını öne sürdü. Ayhan, "AKP iktidara geldiğinden bu yana hukukun, hükümet politikalarının üstünlüğü üzerine biçimlendirilmesine birçok örnekler vermektedir. Hukukun istenildiği zaman, istenildiği gibi kullanılmasına artık o kadar alıştırıldık ki gelinen noktada Anayasal kurumlar ve kavramlar birbir yok sayılmakta veya pasifize edilmektedir" diye konuştu.

Bu durumun, "ben yaptım hukuku" olarak tanımlanabileceğini savunan Ayhan, "AKP hukuk, nizam tanımamakta, dilediği gibi her olayı dikte ettirmekte ve baskı uygulamaktadır. Yargı da benzer müdahalelere maruz kalmış ve üstünlerin hukukunu gözetir hale gelmiştir. AKP bu huyundan acilen vazgeçmelidir" dedi.

Bakanlar Kuruluna Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren kanuna da değinen Ayhan, Ekonomi Bakanlığının KHK çerçevesinde kurulduğunu anımsattı. Ayhan, "Görevi sadece dış ticaret rejimine ilişkin kamusal faaliyetleri yürütmek olan bir kuruma ’Ekonomi Bakanlığı’ isminin verilmesi, ilerleyen süreçte ciddi kafa karışıklıklarına ve muhatap arayışlarına yol açacaktır" görüşünü savundu.

TBMM’de komisyonların çalışmalarında da düzensizlik olduğunu ileri süren Ayhan, "Bir diğer sorun ise komisyon başkanlarının hazırladıkları komisyon gündemine hakim olmamasıdır. Öyle ki bir komisyon başkanı, gündemine aldığı tasarının kadük hale geldiğini bilmiyor" şeklinde konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İletişim Başkanlığı'ndan Dünya Kadınlar Günü'ne özel şarkı ve klip