MicroSD kart satın alırken nelere dikkat edilmeli?

MicroSD kart satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Bireysel ve kurumsal veri gizliliğinin önem arz ettiği bu dönemlerde depolama sorunları nedeniyle dokümanlar istemeden de olsa kaybolabiliyor. Bu noktada hafıza kartları, günümüzde artık fotoğraflar ve dokümanlar gibi önemli verilerin güvenli bir şekilde saklanması için olmazsa olmaz çözümlerden bir tanesi haline geliyor. Peki microSD kart satın alırken nelere dikkat etmeli?

25 Haziran 2020, Perşembe 14:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kingston, Android telefonlar, drone’lar ve araç kameraları için ideal microSD kart seçmenin ipuçlarını paylaştı. A1, yüksek dayanıklılık ve UHS-I Speed Grade 3 gibi farklı terimlerle karşılaşılan bu kart seçim sürecinde doğru tercihler anıların ve kritik bilgilerin uzun yıllar saklanmasına olanak sağlıyor. Kompaktlık açısından çoğu cihaz microSD kart kullanımına uygun olsa da microSD kartların büyük çoğunluğu iki form faktörü arasında kolayca geçiş yapılmasını sağlayan tam boy bir SD adaptörle beraber geliyor.

Standart bir kart girişine sahip olan Android telefonlar için microSD kart seçiminde; kartın takılacağı cihazın güncel olması, ne kadarlık bir hafızayı desteklediğinin bilinmesi ve hangi standarda uygun olduğu gibi önemli konular göz önünde bulundurulmalı. Kartların seçiminde bir diğer önemli konu ise uygulama hızı sınıfı. A1 ve A2 olmak üzere seçeneği bulunan bu hız sınıfı saniyede megabayt cinsinden bir hafıza kartının minimum yazma hızını temsil ediyor ve cep telefonlarında ortam dosyaları ve uygulamaları saklamak için kullanılabilecek maksimum hıza ulaştırıyor.

Araç kameraları için daha dayanıklı microSD kartlara ihtiyaç duyuluyor. Video dosyalarının üzerine yazılması nedeniyle hafıza kartlarının çalışma kapasiteleri zamanla azalıyor. Dolayısıyla araç kameralarına uygun ve performans dayanıklılığı daha yüksek olan kartların kullanılması gerekiyor. Bu durumun önüne geçmek için Kingston, normal bir microSD karta kıyasla üç kata kadar daha fazla kayıt yapabilen High-Endurance microSD kartı ile dikkat çekiyor.

Konu drone’lara geldiğinde ise drone’lara yönelik microSD kartlar için herhangi bir belirlenmiş standart bulunmuyor. Android telefonlar ve araç kamerası gibi cihazların yanı sıra drone’lar farklı bellek gereksinimlerine sahip oldukları için genelde 128GB kapasite ve UHS-I Speed Grade 3 okuma/yazma standartlarına sahip kartlar ideal bir çözüm olarak görülebiliyor.

Doğru seçilen SD kart ile hayat içerisinde her işlem kolaylaşıyor ve veriler güvenilir bir şekilde saklanıyor.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evrende yalnız değiliz