Microsoft kârını yüzde 60 artırdı

Microsoft'un 2. çeyrek (Ekim-Kasım-Aralık 2009 dönemi) kârı yüzde 60 arttı

29 Ocak 2010, Cuma 10:54
A A

Şirketten yapılan açıklamada, 31 Aralık'ta biten üç ayda Windows 7’ye olan "istisnai talebin" de etkisiyle şirketin karının yüzde 60 arttığı bildirildi.

2008 yılı 2. çeyrekte 4.18 milyar dolar (hisse başına 47 sent) olan şirketin kârı geçen yıl 2. çeyrekte 6.66 milyar dolara (hisse başına 74 sent) çıktı. Şirket ayrıca yüzde 14 artışla 19,2 milyar dolarlık rekor gelir de açıkladı.

Geçen yıl ekim ayında piyasaya sunulan Windows 7, hayalkırıklığı yaratan Vista’nın ardından Microsoft’un en iyi satan işletim sistemi olduğunu kanıtladı.

Şirketin sonuçları, bilgisayar satışlarına sıkı sıkıya bağlı çünkü en kârlı bölümleri Windows İşletim Sistemi ve Office yazılımı. Microsoft’un satışları, tüketicilerin yeniden kişisel bilgisayar alımına başladığını, ancak büyük şirketlerin henüz başlamadığını ortaya koyuyor. Microsoft, şirketlerin bu yıl tekrar teknolojiye para harcamaya başlayacağını, ancak artışın yavaş yavaş olacağını tahmin ediyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.