Mide bağırsak dostu

Mide bağırsak dostu

Hüdaverdi otu karaciğer-safra, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır

23 Temmuz 2012, Pazartesi 00:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Asya, Avrupa ve kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde ırmak, göl ve gölet kenarları ile nemli ormanlarında yetişir. Kökleri fazla derine gitmez ve hemen toprak altında yatay olarak çevresine yayılır. Bu nedenle ekildiği yerde hemen çoğalır ve oldukça sıktır. Gövdeleri dört köşeli içi boş, yukarılara doğru çok az çatallaşır. Yaprakları sapsız, yani gövdeye oturmuş, mızrak şeklinde, kenarları kertikli, karşılıklı bir sonraki ile çapraz ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri yaprak koltuğundan çıkan ipliğimsi uzun bir sap üzerinde, yapı itibari ile zurnaya benzer, uç kısmında alt ve üst dudaklar olmak üzere iki dudaklıdır ve genellikle üst dudak bütün veya hafif ortadan yırtık iken, alt dudakları ise üç lopludur. Çiçeklerin üzeri esmer, sarımtırak veya kırmızımsı renkli, uç kısımdaki loplar beyaz, borunun içi çizgili sarımsı esmer renklerden oluşur ve kupa yaprakları beş adet küçük mızrak şeklinde ve de yeşil renklidir. 

DOĞAL ANTİOKSİDAN ETKİLİ GENÇLEŞTİRİCİ ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ EKSTRESİ

Tesir şekli: Sinir sistemini uyarıcı, iç kanamayı artırıcı, idrar söktürücü ve müshil yapıcı özelliklere sahiptir.

Kullanılması: 

a) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Hüdaverdi otu yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kullanılmalıdır örneğin: Karaciğer ve safra rahatsızlıklarına karşı Şahtere-, Zerdeçal, Civanperçemi, Kırlangıçotu veya Gökçek İksiri daha etkilidir.

b) Halk arasında; Eskiden karaciğer-safra, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır. Fakat zehirli olması nedeniyle günümüzde bu tür rahatsızlıklara karşı daha etkili ve zararsız olan başka şifalı bitkilerin kullanılması uygundur. 

Çay: Çayın içilmesi zehirli olması nedeniyle mahzurludur, ancak az miktarda (dozajda) ve kısa süre ile içilebilir. 

Homeopati’de: Hüdaverdi otundan 50gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine %70’lik etanol ilave edildikten sonra güneş ışığından uzakta iki günde bir çalkalamak suretiyle muhafaza edilir. 4-6hafta sonunda süzülerek Homeopati’de Gratiola adı ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3 defa 10-15damla 3-4hafta süreyle alınır. Bu tentür başta sindirim rahatsızlıkları, hazımsızlık, mide civarında baskı, sümüksü balgam veya safra kusma gibi halde sarımsı yeşil su gibi ishal, karında üşüme hissi, böbrek civarında aşırı ağrı, aşırı cinsel istek, sinsel organlarda kaşıntı ve erken başlayıp uzun süren adet hallerine karşı kullanılır. Bu hallerden bazıları görülürse o zaman Hüdaverdi tentür tedavi için uygun demektir.

Yan tesirleri: Hüdaverdi otu ancak doktor veya hekim (alternatif tedavi uzmanı) kontrolünde kullanılabilir zira zehirlidir. Zehirlenme halinde hemen doktora gidilmeli veya doktor çağrılmalıdır. Zehirlendikten sonra tuzlu su içilirse kusma ile zehir dışarı atılır veya aktif kömür (tıbbi kömür) yutulur ise kömür zehri emerek tehlikeyi azaltır. Zehirlenme belirtileri; bulantı, kusma, kramplar, kanlı ishal, idrar yolları yanması, kalp atışlarında ve nefes alışverişlerde anormallikle anlaşılır. 

 

Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;

1) Pentocyclic (Pentasiklik) Triterpen türevleri %0,1-0,2 oranında olup bunlardan en önemlileri Gratiogenin, Geratiosid (Graliogenin-diglicosit), Gratiogenin-monoglikozit ve gratiofoxin 

2) Tetracyclic (Tetrasiklik) Triterpen türevleri %0,08-0,12 oranında olup bunlara Cucurbitacin tipleri de denir ve en önemlileri; ?-Elaterinid (?-Elaterinin-monoglikozit), Cucurbitacin E ve Cucurbitacin İ’yi sayabiliriz. (bunlar için Cırtatan ve Çit köküne bak)

3) Triterpenlere; Butalinasit’i (=Graliolon) örnek gösterebiliriz.

4) Sabit yağ, reçine, malik asit (elam asidi), uçucu yağlar (eter yağı), acı maddeler, tanen ve saponinler içerir. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Mart 2021 )