Mide guruldaması zayıflamanızı kolaylaştırıyor!

Özellikle sosyal ortamlarda mide gurultusu ile karşılaştığımızda bundan pek hoşlanmayız. Ancak uzmanlar yemekleri mideniz guruldadıktan sonra yerseniz daha kolay zayıflayacağınızı söylüyor. Mide gurultusu gerçekten acıktığınız anlamına geliyor. Peki bu ne kadar doğru? Bize senelerdir diyet ve zayıflama programlarında "günde 5-6 öğün yiyin, yemezseniz metabolizmanız çalışmaz" dememişler miydi? Mide gurultusu zayıflamamızı nasıl kolaylaştıracak? | Hazırlayan: Selen Serdaroğlu

11 Ekim 2021, Pazartesi 18:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kimisi yemek için yaşar, kimisi yaşamak için yer. Yaşamak için yiyenler, genellikle mide gurultusu ile daha sık karşılaşır. Yemek için yaşayanlar ise genellikle iştahlı kişilerdir. Yemeği bir zevk alarak görür. Ancak bu da daha fazla kalori, daha fazla kilo anlamına gelir. Yaşamak için yiyenler ise vücudu bir işaret verene kadar yemek yemeği unutabilir. Ancak midesi guruldadığında yemek yemek aklına gelir. Peki midemiz guruldayana kadar beklemek doğru mu? Az ama sık yemek, vücudumuz açlık alarmı vermeden bol ara öğünlü beslenmek gerçekten en doğru beslenme biçimi mi? Metabolizmamızı çalıştırmak için gerçekten 2 saat arayla yemek mi gerekir?

Bu yazımızda şimdiye kadar bildiklerinizi unutmanızı isteyeceğiz. Çünkü bildiklerinizi ve hatta yemek yemeği unutursanız daha kolay zayıflayacaksınız!

Mide guruldaması neden olur?

Mide guruldaması neden olur?

Öncelikle size mide gurultusu nasıl oluşur onu anlatalım. İç Hastalıkları, Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, mide gurultusu oluşma şeklini şu şekilde açıklıyor:

Mide boşaldığı zaman onikiparmak bağırsağına gider, oradan da ince bağırsağa geçer. Oniki parmak bağırsağı boşaldığı zaman 'ben artık boşum' der ve motilin hormonu salgılamaya başlar. Motilin de mideyi uyararak 'bana yemek gönder' uyarısında bulunur. Mide de ghrelin hormonu salgılayarak 'biz çok acıktık' der. Ghrelin salgısı da midenin guruldamasına yol açar.

Midenin nasıl guruldadığını öğrendik. "Peki mide gurultusu bizi nasıl zayıflatacak?" diye soruyorsunuz değil mi? Hemen yanıtlayalım...

Mideniz guruldamaya başladığında metabolizma hızınız artıyor

Mideniz guruldamaya başladığında metabolizma hızınız artıyor

Dr. Kaya'nın açıklamalarına göre beynimiz ghrelin hormonu salgısı sonucunda guruldayan mideden sinyali aldığı zaman vücudumuzda iki hormon artmaya başlıyor. Bunlar tiroid ve büyüme hormonlarımız.

Bu iki hormonun artmaya başlaması ise metabolizma hızımızın artmasını sağlıyor. Böylece daha çabuk kilo veriyoruz.

Buna göre Dr. Ayça Kaya "yemek yemezseniz metabolizmanız da çalışmaz" sözünün çok yanlış olduğunu ifade ediyor.


Dr. Ayça Kaya, "Senelerdir diyet ve zayıflama programlarında 'günde 5-6 öğün yiyin, 2 saat aralıklarla beslenin. Az ve sık yemezseniz metabolizmanız yavaşlar' bilgisi veriliyor. Ancak son yapılan araştırmalar sonucunda artık bunun doğru olmadığı kanıtlanmış durumda" diyor. Çünkü araştırmalar şunu söylüyor:

Bir insan ne kadar sık ve çok yerse, o kadar kilo alır

İnanılmaz gibi geliyor değil mi? Ancak doğru. Çünkü yediğimiz her lokmada vücut o lokmayı hazmetmek için devreye giriyor. Bunun sonucu olarak da birçok sindirim enzimi ve hormon salgılanıyor. Bu hormonların çok sık salgılanmasına neden olmak da kilo alımını artırıyor. Nasıl mı?

Vücuda ne kadar sık insülin salgılatırsanız, o kadar sık acıkırsınız

Vücuda ne kadar sık insülin salgılatırsanız, o kadar sık acıkırsınız

İnsülin, vücutta şeker kullanan bir hormon. Dr. Ayça Kaya, sık yemek yiyerek kendimizi sürekli insüline maruz bıraktığımızı ifade ediyor. Çünkü insülin depolama özelliği olan bir hormon. Bu da yağlanmanın artmasına yol açıyor. Yedikçe iştahımız açılıyor, açıldıkça daha fazla yiyoruz ve bu kısır döngü daha çok kilo almamıza yol açıyor.

Gel gelelim, yemek yemezsek, canımız yemek istemiyor. Bunu Ramazan aylarında oruç tutarken veya yemek yemeğe vaktinizin olmadığı çok yoğun bir iş ya da okul gününün sonunda doğrudan tecrübe etmiş olma ihtimaliniz var. Tüm gün bir şey yememenize rağmen oruç tutarken açlık duygunuz baskılanır, akşam iftar vaktinde orucunuzu açtıktan sonra çok az yemek yiyerek hemen doyarsınız.

Bu nedenle Dr. Ayça Kaya, 'siz siz olun' diyor, 'mümkün olduğunca öğünlerinizin arasını açın. Acıkmadan yemeyin...' ve sözlerini şöyle tamamlıyor.

Yemek yemek için midenizdeki gurultu hissini bekleyin. Gurultu sizi zayıflatır!

Peki vücudunuzun daha az insülin salgılaması için ne yapabilirsiniz? Bunun cevabı aralıklı oruç sisteminde... Aralıklı oruç hakkında bilgi almak için bu haberimize tıklayabilirsiniz: Aralıklı oruç ile kolay zayıflama yöntemleri

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gün içinde hangi içecek, ne zaman içilmeli?