Migren ağrılarının nedeni yediklerimiz olabilir

Migren ağrıları günlük hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıkların başında geliyor. Bazen ne zaman migren ağrılarının tetikleneceği belli olmuyor. Ancak Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Özden Mengü bazı yiyecekler, duygusal veya fiziksel stres, hormon düzeylerindeki değişikliklerin migren atağını tetikleyeceğini söyledi.

02 Kasım 2020, Pazartesi 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Migren nedir?

Migren nedir?

Burtom Konur Cerrahi Tıp Merkezi Doktorlarından Uzman Doktor Özden Mengü, "Migren, genetik yatkınlığı olan bireylerde aralıklarla gelen, zonklayıcı karakterde bir baş ağrısıdır. İlk migren atağı 10 yaşından sonra çıkabilir. En fazla görüldüğü yaşlar 25-55 yaş arasındadır. Migrenlilerin yüzde 90'ında aile hikayesi vardır. Ağrı başladıktan bir kaç saat sonra en üst seviyeye ulaşır. Genel olarak saatler hatta bir kaç gün sürebilir. Ağrı gece uyandırabilir, fakat sıklıkla gece uyandıktan sonra başlar. Önce tek taraflı ve gözün üzerinde alındadır, daha sonra yayılabilir. Bazı yiyecekler, duygusal veya fiziksel stres, menstruel siklus, hormon düzeylerinde değişiklikler, oral kontrareplikler, parlak ışığa maruz kalma, aşırı gürültü ya da koku, meteorolojik basınç değişiklikleri migren atağını tetikleyebilir" dedi

Migreni tetikleyen yiyecekler neler?

Migreni tetikleyen yiyecekler neler?

  • Salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar
  • Çikolata
  • Aşırı kafein tüketimi
  • Kızartma
  • Alkollü içecekler
  • Bazı beyaz peynir tüleri
  • Yapay tatlandırıcılar

"Uzun süreli önleyici tedavisi var"

"Uzun süreli önleyici tedavisi var"

Migren teşhisinde en önemli faktörün dikkatli ve detaylı bir hikaye almak olduğunu vurgulayan Uzman Doktor Özden Mengü, "Fizik muayene ve nörolojik muayene normaldir. Tanı hastayı dinleyen hekimin aldığı hikayeye bağlıdır. Bazen migrenin ön belirtileri olur. Bunlara aura denir. Auralı migrende geçici görsel duysal ve motor semptomlar oluşabilir. Çift görme, kulak çınlaması, işitme bozukluğu, vertigo olabilir. Auro başladıktan 5-20 dakika sonra baş ağrısı başlar. En sık aura bir görme alanında beyaz ve renkli parıldayan zikzaklı ışıklardır. Bazen baş ağrısız aurada olabilir. Yüzde 40 migrenlide baş ağrısı iki taraflıdır bazen kusma da eşlik edebilir. Uyuyunca pek çok hastanın baş ağrısı geçebilir. Tedavide hafif ataklarda basit analjezikler kullanılır. Ayrıca migren sıklığı ve şiddetine göre uzun süreli önleyici tedavisi de vardır" diye konuştu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kalp cerrahından yüksek tansiyon için ev yapımı doğal reçete