Migreni olanlar dikkat

Yüzdeki kırışıklıkları gidermek için uygulanan botoksun (botulinum toksini) bazı migren türlerine iyi gelebileceği açıklandı

24 Şubat 2010, Çarşamba 10:29
A A

Bilim adamları, migreni olan kişilerin ağrılarının botokstan sonra büyük oranda azaldığını gördü. Boston’daki Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi’nden Christine Kim ve ekibi, botokstan sonra ağrıların sıklığının ayda ortalama 6,8 günden 0,7’ye düştüğünü ve düşük dozda botoksun yeterli olabileceğini vurguladı.

"Archives of Dermatology" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, botoksun başın mengene ile sıkıştırılıyor hissi uyandıran ve göz çevresindeki ağrılara daha iyi geldiğine, uygulamanın, başın patlayacakmış gibi hissedildiği migren türünde pek de etkili olmadığına dikkat çekti.

Fransız "Le Point" dergisinin internet sitesinde de yer alan makalede bu sonuçların, daha önceki araştırmaları doğruladığı, ayrıca botoksun hangi tür migrene iyi gelebileceğini gösterdiği belirtildi.

AA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.