Migrenin 7 belirtisine dikkat!

Hemen hemen herkes hayatında en az bir kere baş ağrısıyla karşı karşıya kalıyor. Peki her baş ağrısı aynı mı? Ağrılarınız dayanılmaz hale geldiyse bunun anlamı migren mi? Uzmanı cevapladı

14 Şubat 2019, Perşembe 10:33 Son Güncelleme:
A A

Hemen hemen herkes hayatında en az bir kere baş ağrısıyla karşı karşıya kalıyor. Bazılarında ise bu ağrılar kronik hale gelerek dayanılmaz bir hal alıyor. Işığa, sese hassasiyet oluşturan, bazen de bulantı ve kusmayla görülebilen migren ağrıları kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Migren kaynaklı bu dayanılmaz ağrılardan botoks ve lokal enjeksiyonlar ile kurtulmak mümkün.


Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Talip Asil, migren ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

EN ÇOK MİGREN AĞRISI NEDENİYLE DOKTORA GİDİYORUZ

EN ÇOK MİGREN AĞRISI NEDENİYLE DOKTORA GİDİYORUZ

Sıradan bir baş ağrısı olmayıp tedavisi mümkün nörolojik bir hastalık olan migren, doktora en fazla başvurulan rahatsızlıklardan biridir. Hastanın baş ağrısı nedeni öncelikle iyi değerlendirilmeli. Birincil baş ağrıları olarak da bilinen migren baş ağrılarının farklı özellikleri bulunur. Tanı için ağrıların süre ve sıklığı takip edilmeli. Bunun yanında kişiler aura denilen birtakım ağrı öncesi durumları yaşar. Aura durumlarını gözde ışık çakması, yarım görme veya vücutta bazı bölgelerde uyuşma olarak tarif eden hastalarda, bu belirtileri ağrı takip eder.

BİR BAŞ AĞRISININ MİGREN OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN ŞU BELİRTİLERE DİKKAT ETMEK GEREKİR:

BİR BAŞ AĞRISININ MİGREN OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN ŞU BELİRTİLERE DİKKAT ETMEK GEREKİR:

• Ağrının orta derecede ve sürekli oluşu

• Başta zonklama türü ağrı

• Bulantı ve kusma

• Işıktan ve sesten rahatsız olmak

• Hareket edince artan ağrı

• Gözde ışık çakması, yarım görme

• Vücutta bazı bölgelerin uyuşması

MİGREN AĞRISINI DİĞER AĞRILARLA KARIŞTIRMAYIN

MİGREN AĞRISINI DİĞER AĞRILARLA KARIŞTIRMAYIN

Kronik baş ağrısı olan hastaların neredeyse tamamı kendilerinde sinüzit veya migren olduğunu düşünür. Ancak kronik baş ağrılarının gerilim baş ağrısı ve küme baş ağrısı gibi başka nedenleri de vardır. Bu yüzden migren baş ağrısı tanısının doğru şekilde konması, tedavinin planlanması açısından önemlidir. Migrenli hastalarda baş ağrılarını geçirmek için atak tedavisi uygulanır. Eğer ağrı sıklığı fazlaysa atakların sıklığı azaltılmaya çalışılır.

BASİT AĞRI KESİCİLER YETERLİ GELMEYEBİLİR

BASİT AĞRI KESİCİLER YETERLİ GELMEYEBİLİR

Atak esnasında bazı ağrı kesiciler, bulantı ve kusmaya yönelik ilaçlar belli bir disiplin içerisinde kullanılır. Basit ağrı kesicilerin yetmediği zamanlarda spesifik bazı ilaçlar da migren atağını sonlandırmak için kullanılabilir. Ancak migren atağı esnasında, ağrı kesicilerin sıklıkla kullanılması durumunda ağrı kesicilerin kötüye kullanımından bahsedilir ve bu durumun tedavisi en az migren tedavisi kadar zordur.

HER HASTAYA FARKLI TEDAVİ

HER HASTAYA FARKLI TEDAVİ

Migrenli hastalarda baş ağrısı atak sıklığı fazla ise veya ağrı çok şiddetli oluyorsa, hastanın özellikleri de göz önünde bulundurularak atak sıklığını azaltmak için kronik tedaviler verilir. Bu tedaviler verilirken ağrının karakteri yanında hastanın özellikleri ve eşlik eden durumlar da göz önünde bulundurulmalı. Bu yüzden bir hastaya iyi gelen bir tedavi başka bir hastaya iyi gelmeyebilir. Kronik migren tanısı son üç ay süresince ayda en az 15 gün ve üzerinde baş ağrısı olan, gün içinde ağrının en az 4 saat sürdüğü ve ayın en az sekiz gününde bu ağrıların migren tanı kriterlerini dolduracak özellikte olan hastalarda ve mutlaka bir nöroloji uzmanı tarafından görüşme sırasında klinik olarak konulabilir.

MİGRENE BOTOKS YA DA AŞI

MİGRENE BOTOKS YA DA AŞI

Kronik migren hastalarında botoks tedavisi veya ağrı noktalarına yapılacak enjeksiyonlar gibi yöntemler ve son yıllarda migren aşısı olarak da isimlendirilen yeni tedavi yöntemleri kullanılabilir.


MİGRENDE ŞU TEDAVİLER UYGULANMAKTADIR:

MİGRENDE ŞU TEDAVİLER UYGULANMAKTADIR:

Botoks Tedavisi: Standart tedavilerden sonuç alamamış hastalara botoks uygulanmaktadır. Botoks, kronik migrenli kişilerde duysal sinir uçlarından salınarak baş ağrısını başlatan kimyasal ileticileri bloke eder. Tecrübeli bir nörolog veya algoloji uzmanı tarafından doğru noktalara botoks uygulandığında ağrı sıklığı ve şiddeti azalır ancak bunun etki süresi sonsuz değildir.


Sinir Blokajı: Başın ağrı duyusunu algılayan kısmın anestetik maddelerle blokajı ve sinirin uyarılabilirliğinin azaltılarak, ağrı eşiğinin yukarı taşınması işlemidir. Burada hastanın büyük oksipital sinir alanına lokal anestetik madde enjekte edilir. Bu yöntem migren tedavi kılavuzlarında yer alan tedavilerin uygulanamadığı hastalarda veya bu tedavilere rağmen ağrı sıklığı ve şiddetinin azalmadığı durumlarda bu tedavilere ilave olarak kullanılabilir. 

Migren Aşısı: "Calsitonin Gene Related Protein" isimli, doğrudan migren hastalığını oluşturan patolojik süreçleri engellemeye yönelik aylık enjeksiyonla ağrı sıklığı ve şiddetinin azaltılmasında olumlu sonuçlar alınır. Kronik migren tanısı tecrübeli bir nörolog tarafından konduğunda bu aşı uygulamasının yapılması ile oldukça başarılı sonuçlar verebilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (23 Ocak 2020)