Mikro araba revaçta

Mikro araba revaçta

Önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa'da 60'tan fazla mikro araba modeli piyasaya çıkacak

11 Temmuz 2011, Pazartesi 14:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Büyüme Danışmanlığı ve Araştırma (Growth Consultancy & Research) kuruluşlarından Frost&Sullivan’ın "Avrupa’da Mikro Araba Pazarının Stratejik Analizi" başlıklı araştırmaya göre, 2013 yılında içinde dört tekerlekli motorsikletler de dahil olmak üzere 60’tan fazla modelin piyasaya sunulacağı belirtildi.

Mikro araba segmentinin önümüzdeki dönemde otomotiv sanayinin en önemli gelir kaynağı olmaya aday gösterildiği araştırmaya göre önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa pazarında mikro araba segmenti, 10 büyük global üreticiden yedisinin dahil olduğu 30’u aşkın sektörel kuruluş açısından en önemli gelir kaynağı olma yolunda ilerliyor. Halihazırda çok daha sıkı emisyon normları ve güvenlik donanımı gereksinimleriyle karşı karşıya kalan mikro araba segmenti, özellikle çarpışma testleri açısından yüksek güvenlik kalitesine sahip olacak.

Araştırmada, önümüzdeki üç yıl içinde "A altı" segment araçların tamamının ise 10 büyük otomotiv üreticisinin yedisi tarafından toplam 19 model olarak piyasaya çıkarılacağı öngörülüyor. Öte yandan, A altı araç segmentinin karakteristik açıdan A segment araçlarına dikkati çekici şekilde benzerlikleri sebebiyle dört tekerlekli motorsiklet pazarına kıyasla daha hızlı büyüme göstermesi bekleniyor.

Frost&Sullivanendüstri analistlerinden Vishwas Shankar, mega şehirlerin genişlemesi, mobilizasyon trendleri, düşük emisyonlu ve düşük tüketimli araçlara yönelik büyüyen ilginin büyük otomotiv üreticilerini küçük araba segmentine yönelttiğini belirterek, buna paralel olarak Avrupa’da yeşil çevre politikaları, hükümet sübvansiyonları, park ücretlerinden muafiyet ve sürüş için ehliyet yerine araç tip onayının yeterli olması gibi faktörler dolayısıyla küçük araba segmentinin patlama yapacağını vurguladı. Büyük otomobil üreticilerinin gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Shankar, söz konusu segmentte 30’dan fazla modelin 2010 Paris Motor Show ve 2011 Cenova Motor Show fuarlarında sergilenmiş olmasının geleceğe yönelik dikkati çekici işaretler olduğunu kaydetti.

ÇOĞU ELEKTRİKLİ OLACAK

Araştırmaya göre, piyasaya çıkması merakla beklenen mikro arabaların yüzde 75’inin elektrikli araç olması öngörüldü. Ancak fazla uzun mesafe gidememeleri ve sınırlı süratleri en önemli dezavantajları olarak gösterildi. Diğer yandan, büyük otomobil üreticilerinin daha sıkı emisyon normları ve yükselen güvenlik düzeyi şartlarını A altı segmente uygulaması büyük önem taşıdı. A altı araçların aksine geleneksel binek otomobiller sübvansiyon ya da indirimlerden faydalanmıyor, bunun sonucu olarak üreticiler azalan kar marjlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Dolayısıyla elektrikle çalışan dört tekerlekli motorsikletlerin sahip oldukları muafiyetler, otomobil üreticilerine de avantaj sağlıyor. Sonuç olarak farklı modellerde dört tekerlekli elektrikli motorsikletlerin ve ardından motor torku ve gücü yükseltilmiş A altı araçların satışlarını patlama noktasına taşımak mümkün görünüyor. Nitekim geleneksel binek araçların artan maliyet sorunlarına karşı büyük üreticiler yatırımlarını yeni nesil iş modellerine odaklamış durumda bulunuyor. Avrupa’da Renault, PSA Peugeot Citroen, Tata Motors ve daha birçok otomobil üreticisinin A altı araçlar ile mikro araba segmentine giriş yaptığını vurgulayan Shankar, önümüzdeki dönemde Avrupa’nın tüm yollarında küçük araçların devrinin başlayacağının altını çiziyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması, sigorta prim desteği.. Meclis'te kabul edildi