Mikrodalga fırının 8 farklı kullanım alanı

Mikrodalga fırın, artık birçok mutfağın baş köşesinde yer alıyor. Hızlı ve pratik kullanımı sayesinde kolayca yemeklerimizi ısıtabiliyoruz. Peki ya mikrodalganın yemek ısıtmak dışında farklı kullanım alanlarını biliyor musunuz?

13 Temmuz 2018, Cuma 16:47
A A
Limondan daha fazla su elde etmek

Limondan daha fazla su elde etmek

Tariflerinizde kullanmak için kullanacağınız limonun yetmeyeceğini mi düşünüyorsunuz? Yapmanız gereken limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtmak, sonra sıkmak. Böylece, daha fazla su elde edeceksiniz.

Soğanların göz yakmasını önlemek

Soğanların göz yakmasını önlemek

Yapısı gereği soğan doğramaya başladığınız an gözleriniz yaşarır. Bunun etkisini azaltmak için iki ucundan kestiğiniz soğanı 30 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın.


Bayat ekmekleri taze haline kavuşturmak

Bayat ekmekleri taze haline kavuşturmak

Bayatlamış ekmeklerinizi ıslak bir havluya sarın ve 10 saniye kadar mikrodalgada ısıtın. Ekmeklerin daha taze ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Isıtıcı kompres yapmak

Isıtıcı kompres yapmak

Kas ağrılarınıza iyi gelecek olan bu yöntem için ıslak bir havluyu 60 saniye boyunca mikrodalgada ısıtarak kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise temiz bir çorabın içerisine mercimek doldurun. Ardından sıkı bir düğüm atarak mikrodalgada 4 dakika ısıtın. Cildinize zarar vermeyecek bir sıcaklığa ulaştığına emin olduğunuzda, ağrı hissettiğiniz bölgelere rahatlıkla uygulayabilirsiniz.


Şekerleşmiş balı eski haline döndürün

Şekerleşmiş balı eski haline döndürün

Bal kavanozunuzu kapağı açık bir şekilde mikrodalgada 2 dakika boyunca ısıtın. İstediğiniz o sıvı kıvama ulaşacaktır.

Sandviçleriniz tazecik olsun

Sandviçleriniz tazecik olsun

Dünden kalma sandviçlerinizin bayatladığını düşünüp hemen çöpe atmayın. Kağıt havluya saracağınız sandviçinizi mikrodalgada ısıtıp afiyetle tüketebilirsiniz.Pul ve mühürleri çıkartmak

Pul ve mühürleri çıkartmak

Mektup zarflarınızdaki pulları veya mühürleri çıkarmanın en kolay yolu, mikrodalgada 20-30 saniye kadar ısıtmak. Öncelikle pulun üzerini birkaç damla su ile nemlendirin ve mikrodalgada ısıtın. Kolayca pulun zarftan ayrıldığını göreceksiniz.


Bez ve süngerleri dezenfekte etmek

Bez ve süngerleri dezenfekte etmek

Zaman kaybetmeden sünger ve bezleri temizlemek bu yöntemle çok daha pratik hale gelecek. Sünger veya bezi sirke ya da limon suyuna batırın. Ardından 60 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın. Böylece bez ve süngerleriniz bakterilerden arınacak.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.