Mikrodalgaya asla atılmaması gereken yiyecekler

1940'lı yıllarda tesadüfen keşfedilen mikrodalga, şu sıralar hemen hemen birçok evde aktif kullanılan mutfak gereçleri arasında yerini alıyor. Kullanım kolaylığı sağlayan bu mutfak aletine sağlık için asla atılmaması gereken yiyecekler haberimizde.

18 Ekim 2020, Pazar 12:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Haşlanmış yumurta

Haşlanmış yumurta

Haşlamış bir yumurtayı tekrar mikrodalgada ısıtmak istediğinizde, su moleküllerinden buhar oluşarak basınç yükselmesine neden olur. Yumurtaların ince bir zarı ve kabuğu olduğundan, tüm basıncı tutamazlar, bu da mikrodalgada, tabağınızda veya bir ısırık aldığınızda bir patlamaya yol açabilir!


Havuç

Havuç

Mikrodalgada havuç pişirilebilse de, özellikle kabuğu olan sebzeler potansiyel tehlike yaratabilirler. Havuçlar doğru bir şekilde yıkanıp soyulmazsa ve minik bir kıl kalıntısı kalırsa, topraktaki mineraller mikrodalgada kıvılcımlara neden olabilir. Bu arklanma olarak da bilinir. Ark sürekli olursa, mikrodalgada ciddi hasara neden olabilir.

Fermente et

Fermente et

İşlenmiş etler ve konserve ürünlerinize mikrodalga radyasyonu eklediğinizde, kolesterol seviyeniz yükselebilir ve bu da kalp sorunlarına yol açabilir.


Su

Su

Araştırmalara göre mikrodalgada su ısıtmak pratik olarak görünse de en çok yanığa sebep olan yöntemler arasında yer alıyor.


Acı biber

Acı biber

Acı biberler, yüksek düzeyde kapsaisin içerebilir ve ciddi düzeyde yanıcı olabilirler. Kapsaisin bir mikrodalgada elektromanyetik dalgalara maruz kaldığında sigara içmeye başlar ve alev almaya yatkın hale gelebilir!


Tavuk

Tavuk

Mikrodalgada çiğ tavuk pişirildiğinde eşit pişme şansı çok düşüktür ve bu durum bakteri bulaştırma riskini çoğaltır.


Domates

Domates

Domates ve domates sosu da mikrodalgaya atıldığında ayı yumurta gibi patlama riski yaratabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya Gıda Günü nedir? Dünya Gıda Günü ne zaman kutlanır?