Mikrofonlar hazırlansın! Şarkı söylemenin bedene ve ruha 10 faydası

Sesimiz kötü olsa bile şarkı söylemekten asla geri durmuyoruz. Hatta bazılarımız için şarkı söylemek adeta nefes almak gibi. Peki şarkı söylemenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik hem zihne hem de bedene yararlı!

23 Kasım 2020, Pazartesi 11:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Stresi uzaklaştırır

1- Stresi uzaklaştırır

2017 yılında yapılan bir araştırmada, şarkı söyleyen ve söylemeyen kişilerin tükürüklerindeki kortizol (stres hormonu) seviyeleri incelendi. Şarkı söyleyenlerin stres hormonu daha düşük çıktı.

2- Bağışıklık sistemini uyarır

Şarkı söylemenin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıkları daha çabuk atlatmamızı sağladığını kanıtlayan birçok araştırma var. Yapılan araştırmalarda şarkı söyleyen insanların vücutlarındaki antikor miktarının yükseldiği görüldü.

3- Acı eşini yükseltir

3- Acı eşini yükseltir

Küçük veya büyük herhangi bir grupla şarkı söylemek, endorfin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Bu hormon pozitif hissetmenizi ve acıya daha dayanıklı hale gelmemizi sağlıyor.

4- Horlamayı önler

Düzenli şarkı söyleyerek nefes alma düzeninizi değiştirebilirsiniz. Bu sayede horlama sorununuzu da çözmeniz mümkün.

5- Akciğer fonksiyonlarını düzenler

5- Akciğer fonksiyonlarını düzenler

Şarkı söylemek derin nefes almak ve nefesi kontrol etmekle alakalıdır. Akciğerlerinizin kontrolünü elinizde bulundurduğunuzda; astım, kistik fibrosiz, kanser, multipl skleroz ve kronik akciğer hastalıklarını uzak tutmanız mümkün.

6- Aidiyet duygusunu geliştirir

Diğer insanlarla birlikte şarkı söylediğinizde bir grubun parçası olduğunuzu bilirsiniz. Bu durum da aidiyet duygunuzu geliştirir. Aidiyet duygusu oksitosin salgılanmasını sağlar.

7- Demans hastalarının hatırlamasını kolaylaştırır

7- Demans hastalarının hatırlamasını kolaylaştırır

Demans ya da Alzheimer hastaları, şarkı sözlerini diğer her şeyden daha iyi hatırlayabilirler. Şarkı sözleri sayesinde diğer anıları da hatırlamaları mümkün oluyor.

8- Hüzünle savaşmamızı sağlar

Şarkı söylemek ruhsal olarak acı çekmemizi de önlüyor. 2019'da yapılan bir araştırma, grup halinde şarkı söyleyen katılımcılardaki depresyon belirtilerinin azaldığını buldu.

9- Modumuzu yükseltir

9- Modumuzu yükseltir

2018 yılında yapılan bir şarkı söyleme etkinliği sonrasında araştırmacılar, şarkı söyleyen katılımcıların ilk hallerinden daha fazla enerjik ve ruhsal olarak modlarının daha yüksek olduğunu keşfetti.

10- Konuşma yeteneklerimizi artırır

Konuşma zorluğu çeken insanlar, şarkı söyleyerek beyinlerindeki konuşmaya yardımcı bölgeyi daha fazla harekete geçirebilir. Böylece konuşma yeteneklerini geliştirebilirler.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık