Milletvekili seçilemeyenler için yargı süreci başlıyor

Yeniden seçilemediği için dokunulmazlıkları kalkacak olan eski milletvekillerine ait dosyalar için yargı süreci başlıyor

08 Haziran 2015, Pazartesi 16:46
A A
Milletvekili seçilemeyenler için yargı süreci başlıyor

24. Dönem’de Meclis’e gelen toplam bin 223 dosyadan, iade edilen 175 düşüldüğünde kalan bin 48 dosya için çalışma yapılıyor. Bu dosyalardan milletvekili seçilemeyenlerin dosyalarının ayıklanmasına başlandı.

1'den fazla milletvekilinin bulunduğu dosyalar nedeniyle ayıklama işlemi uzun sürüyor. Her partiden tek tek milletvekillerinin durumu tespit edilerek, seçilemeyenlerin yer aldığı tüm dosyaları Başbakanlık üzerinden yargıya iletilecek. Yeniden seçilen milletvekillerinin dosyası, TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda tutulacak.

DOSYALARDA REKOR SAYI


Meclis’te 24. Dönem’de dokunulmazlıklarla ilgili süreç işletilmedi. Gelen dosyalarda rekor sayılara ulaşılırken, tümü Karma Komisyonu’nda bekletildi.

Dokunulmazlık dosyalarının büyük bölümü HDP milletvekillerine ait. Dosyaların 116’sı 70 AK Partili vekile, 164’ü 57 CHP'li vekile, 433’ü 18 MHP'li vekile ait. Geri kalanlar ise HDP ve tek milletvekiliyle temsil edilen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile bağımsız milletvekillerine ait. Geri gönderilecek dosyalardan yarısına yakını seçilemeyen HDP’lilerle ilgili...

EN FAZLA DOSYA HDP'Lİ ÖZDAL ÜÇER'İN


En fazla dosya, 137 ile eski HDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in olurken, onu 100 dosya ile eski DBP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile eski HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata izliyor.

AK Parti’de üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili seçilemeyen 68 eski milletvekili içinde dokunulmazlık dosyaları olan milletvekilleri ve bakanlara ait 31 dosya bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, eski bakanlar Egemen Bağış, Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Suat Kılıç ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in birer, eski Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in ise altı dosyası yer alıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.