Milli jete süper teşvik

F-16’ların yerini alacak savaş uçaklarının üretilmesi amaçlanan milli savaş jeti projesi için TUSAŞ bir dizi yatırım yapacak. Yatırımlar ‘süper teşvik’ kapsamına alınarak üç yıl içerisinde bitirilecek

06 Ağustos 2018, Pazartesi 07:28 Son Güncelleme:
A A

Türkiye'nin kendi savaş uçağını üretmeyi hedeflediği Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'ne yönelik güçlü teşvik mekanizmaları hayata geçirilirken, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin 100 günlük icraat programı kapsamında ön tasarım aşamasıyla birlikte proje takvimi başlayacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen projeyle Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede, gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda, Türkiye'nin 5'inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor. Başkanlık proje için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile ana yüklenici sözleşmesi imzaladı.

Şirket ise İngiliz BAE Syste olarak nitelendirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında devlet yardımlarından yararlandırılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Ankara'da kurulacak üretim tesisine 5.7 milyar liralık yatırım yapılacak. Proje Bazlı Teşvik Sistemi lansmanında ise ön tasarım faaliyetleri için 4.8 milyar liralık kaynak kullanılacağı belirtilmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.