Milli okçunun vizesi FBI'a takıldı

Gençler Dünya Şampiyonası'na katılacak Milli Takım'da yer alan Ahmet Mert Kuruş, FBI tarafından aranan bir şahısla isim benzerliği olduğu gerekçesiyle ABD vizesi alamadı.

08 Haziran 2015, Pazartesi 14:16
A A
Milli okçunun vizesi FBI'a takıldı
Dünya Gençler Şampiyonası’nda mücadele edecek Okçuluk Milli Takımı’nda yer alan Ahmet Mert Kuruş, eşine az rastlanır bir olayla karşılaştı. Kuruş, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından aranan bir şahısla isim benzerliği olduğu gerekçesiyle, ABD Büyükelçiliği’nden vize alamadı.

AA muhabirinin görüştüğü milli okçu, 8-14 Haziran’da yapılacak şampiyona için 26 Mayıs’ta vize başvurusu yaptıklarını söyledi. Geçen hafta perşembe günü, kendisi hariç tüm takımın vizelerinin çıktığını kaydeden Kuruş, "Benimki çıkmayınca hemen federasyona bilgi verdik. Federasyon, Dışişleri Bakanlığı’na ulaştı. İsmim, FBI tarafından aranan bir suçluyla benzerlik taşıyormuş, bu nedenle vize vermemişler" diye konuştu.

"Şampiyona yarın başlıyor ve yetişmem mümkün değil"

Konuyla ilgili başka bilgi verilmediğini kaydeden Kuruş, vize işlemlerinin 4-6 haftada sonuçlanacağını öğrendiklerini belirterek, "Aynı gün Gençlik ve Spor Bakanlığımız devreye girdi ve işlemleri 3 günde halletti ama bu sefer de hafta sonuna denk geldiği için vizeyi teslim alamadık. Şampiyona yarın başlıyor ve yetişmem mümkün değil. Daha önce de bir çok kez yurt dışına çıktım, ilk defa başıma böyle bir şey geliyor" dedi.
Türkiye’nin klasik yay erkeklerde takım halinde yarışamayacağını dile getiren Kuruş, şöyle devam etti:

"Çok moralli ve umutluyduk. Avusturya’daki Avrupa Kupası’nda 3. olduk ve moralimiz çok yüksekti. Gerçekten büyük hayal kırıklığı oldu. Dünya Şampiyonası hazırlıkları nedeniyle yılın neredeyse yarısında derslerime giremedim ve bir çok dersten kötü not aldım. Hepsi boşa gitti."

Topaloğlu: Yazık oldu, bizim için önemli bir organizasyondu

Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu ise Amerika’da düzenlenen tüm organizasyonlarda bu tür vize sıkıntıları yaşandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu şampiyonada Hindistan dahil bir çok büyük ülkenin sporcularına vize verilmemiş. Yazık oldu, bizim için önemli bir organizasyondu. Bu sorunları Uluslararası Okçuluk Federasyonu’na iletiyoruz. Daha önce de bu ülkeye organizasyon verilmemesi konusunda şikayetler oldu. Sanıyorum bu şampiyonadan sonra şikayetler daha çok dikkate alınacak."

Amerika’nın Nebraska eyaletine bağlı Yankton kentinde yapılacak Gençler Dünya Şampiyonası’nda Türkiye, 7 kategoride 18 sporcu ile mücadele verecek, ancak genç erkeklerde takım müsabakalarına katılamayacak.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.