Milyarderlerin yaz kampı

ABD’li milyarderler ‘zenginler kampı’ için bir araya geldi. Milyarlarca insanın kişisel bilgilerini elinde bulunduran Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerinden, popüler kültürü şekillendiren Disney’e kadar onlarca şirketin kurucusu ve üst düzey yöneticisi burada dünyanın geri kalanının hayatını derinden etkileyecek kararlar alacak...

11 Temmuz 2019, Perşembe 07:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TEKNOLOJİNİN SERVETE DÖNÜŞTÜĞÜ YER

TEKNOLOJİNİN SERVETE DÖNÜŞTÜĞÜ YER

Apple, Google, Twitter, Intel, Tesla gibi dev şirketlere ev sahipliği yapan ABD Kaliforniya’daki Silikon Vadisi; yazılım ve donanım alanında dünyaya hükmeden küçük bir kasaba. Tek başına 3 trilyon dolarlık bir ekonomi yaratan vadi neredeyse bütün ABD’li teknoloji milyarderlerinin çıkış noktası.

GİZLİ BULUŞMA NOKTASI

GİZLİ BULUŞMA NOKTASI

Zenginlerin buluştuğu Güneş Vadisi (Sun Valley), ABD Idaho’da bulunan bir tatil bölgesi. Kayak merkezlerinin bulunduğu dağların ortasında yer alan vadinin yüzölçümü yalnızca 25 kilometrekare ve nüfusu normalde 1.500’den az. Allen & Company’nin 36 yıl önce zenginlerin gizli buluşma noktası fikrini hayata geçirmesiyle birlikte Güneş Vadisi’ne küçük bir havaalanı ve lüks dinlenme tesisleri inşa edildi.

DEV İMZALAR BURADA ATILDI

DEV İMZALAR BURADA ATILDI

Güneş Vadisi her yıl iş ve teknoloji dünyasını sarsan sürprizlere ev sahipliği yapıyor. Milyarderlerin yaz kampı daha önce Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un Washington Post’u, Verizon’un Yahoo’yu veya Disney’in ABC’yi satın alması gibi dev anlaşmalara tanıklık etmişti. Kamp boyunca alanında önde gelen isimlerin verdiği konferanslarda ayrıca İngiltere’nin AB’den ayrılması, terörle mücadele gibi konular da ele alınıyor. Toplantılar; özel davet edilen birkaç gazeteci hariç dış dünyaya kapalı yapılıyor.

HER YIL YAPILIYOR

HER YIL YAPILIYOR

Dünyadaki en zengin 26 kişinin serveti, dünya nüfusunun yarısının toplamından fazla. En zengin kişi olan Amazon’un sahibi ABD’li Jeff Bezos’un servetinin sadece yüzde 1’i, 105 milyon nüfuslu Endonezya’nın sağlık bütçesini geçiyor. Dünyada 2 bin 200 dolar milyarderi bulunuyor. Yalnızca ABD’nin 10 büyük teknoloji devinin varlığı 1 trilyon doları aşıyor. ABD’nin televizyon ve medya dünyasını tekelinde bulunduran 5-6 şirketin değeri ise 500 milyar dolardan fazla. Ve bu zenginler her yıl 5 günlüğüne bir araya geliyor.

GELECEK VAADEDENLER...

GELECEK VAADEDENLER...

Süper zengin iş insanları ve şirketler 1982’den beri her temmuz ‘zenginler kampı’ olarak bilinen Allen & Company’nin konferansları için ABD Idaho’da toplanıyor. Yalnızca davet edilenlerin girebildiği kampa katılanların bu yıl çoğunluğunu ABD’nin teknoloji devleri oluşturuyor. 300 kadar dev şirket temsilcisi ve milyardere, gelecek vaadeden girişimciler ile alanında öncü bilim insanları da eşlik edecek. Genç girişimciler fikirlerine destek vermeleri için yatırımcılarla görüşecek. Ulaşım devi Uber de burada bulduğu destekle doğmuştu.

DADILAR VE JETLER

DADILAR VE JETLER

Güneş Vadisi’ndeki zenginler kampı nedeniyle bölgedeki havaalanları özel jetlerle doldu taştı. Zenginlerin yanlarında çocuklarını da getirmeleri nedeniyle Güneş Vadisi’ne dadı akını oldu. Milyarderler iş konuşmadıkları zamanlarda aileleriyle golf, rafting gibi etkinliklere katılacak.

DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ

DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ

Apple CEO’su Tim Cook, Facebook COO’su Sheryl Sandber, Instagram COO’su Marne Levine, Spotify CEO’su Daniel Ek, General Motors’un CEO’su Mary Barra, UBER’in CEO’su Dara Khosrowshahi gibi isimlerin ilk günden geldiği kampa Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ve Walt Disney’in CEO’su Bob Iger’ın da katılacağı belirtildi.

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Omid Kordestani.

Facebook ve Instagram’ın COO’ları Sheryl Sandberile ile Marne Levine (sağda).


Snapchat Yönetim Kurulu Başkanı Michael Lynton.


Spotify CEO’su Daniel Ek.

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi.

Zynga’nın kurucusu Mark Pincus.


(Hazırlayan: Gökhan Erkuş / POSTA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in başka çaresi kalması: Yemesinler diye 580 TL ödeyecek