Milyonlar zam için enflasyon rakamlarını bekliyor

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri bugün açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarını bekliyor.

03 Ocak 2019, Perşembe 07:33 Son Güncelleme:
A A
Milyonlar zam için enflasyon rakamlarını bekliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda yüzde 1.44 düşerken, temmuz-kasım döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 10.64 artış meydana geldi.

Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 3.5’lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumunu ortaya çıktı.

FARK BEKLİYORLAR

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 3.5 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 7.14’ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak.

Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 4 zam verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018’nin ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9.17 olmuş, bu nedenle söz konusu dönem için belirlenen yüzde 4 toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 5.17 enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılmıştı. Öte yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

EMEKLİLER DE HEYECANLI

12 milyon emekli de bugün açıklanacak enflasyon rakamlarını bekliyor. Emeklilerin 2019 yılının ilk yarısında alacağı maaş bugün belli olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yeni Peugeot SUV 2008’in Türkiye fiyatı açıklandı