Milyonlarca kişinin geliri artıyor

Milyonlarca kişinin geliri artıyor

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı reform takviminde öncelik, maaş ve ödenek zamları ile verilecek kredilere ayrıldı. Emekliden işçiye polisten öğrenciye kadar milyonlarca insanın cebine para girecek

12 Aralık 2015, Cumartesi 20:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün açıkladığı reform takviminde yapılacaklar bir bir sıralandı. Davutoğlu'nun açıkladığı takvim 78 milyon vatandaşı ilgilendirirken, öncelik 'cebi' ilgilendiren konulara verilecek. İlk 90 günde yapılacakların hemen hepsi vatandaşın bütçesini ilgilendiren konulardan oluştu. 90 gün içinde işçiden emekliye, öğrenciden polise, muhtardan yaşlılara kadar her kesimin gelirinde artış meydana gelecek.

İLK İŞ ASGARİ ÜCRET: Asgari ücret Ocak'ta bin 300 lira olacak. İş dünyasının yükünü hafifletmeye dönük adımlar yaşama geçirilecek. 

ASTSUBAYLARA İNTİBAK: Astsubay emeklilerinin 2003 yılı öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacak.

MUHTARLAR: Muhtar maaşları Ocak'tan itibaren 950 lira yerine bin 300 lira olarak ödenecek.

ÖĞRENCİLER: Lisans öğrencilerinin bursu 400 liraya çıktı. Askeri öğrencilerin ve erlerin harçlıkları yükseltilecek.

YAŞLILAR: 65 yaş aylığı alanların, kimin yanında yaşarlarsa yaşasınlar maaşlarında kesinti ve duraksama olması önlenecek.

ESNAFA KREDİ: Küçük esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek.

POLİSLER VE ERBAŞLAR: Polislerin ve uzman erbaşların 2.200 olan ek göstergeleri 3.000'e çıkarılacak. Bu, maaşlarını ve emekli ikramiyelerini artıracak. Ayrıca polislerin emniyet hizmet tazminatları yüzde 25 artırılacak.

GENÇLERE DESTEK: İlk kez iş bulan gençlerin maaşı 1 yıl boyunca devlet tarafından ödenecek. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek. İş kurmak isteyen gençlere karşılıksız 50 bin lira verilecek. Evlenmek isteyenlere 5 bin lira destek sağlanacak.

EMEKLİLER: Çıkarılacak yasayla tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ayda 100 lira, yılda bin bin 200 lira ek ödeme yapılacak. Tarım Bağ-Kur'luları hariç bin liranın altında maaş alan emekli kalmayacak. Emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak.  

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kobani eylemleri soruşturmasında 20 şüphelinin tutuklanması istendi