Milyonlarca müşterinin bilgileri çalındı

Bilgisayar korsanları, Sony'nin Playstation oyun konsolu şebekesinden sonra bu kez bilgisayar oyunları şebekesi Sony Entertainment'e siber saldırı düzenledi

03 Mayıs 2011, Salı 11:58
A A
Milyonlarca müşterinin bilgileri çalındı

Sony, yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının Sony Online Entertainment bilgisayar oyunları şebekesine 18 Nisan’da saldırdığını, ancak güvenlikle ilgili ortaya çıkan bu sorunu düne kadar fark edemediklerini bildirdi.

ERİŞİM GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Sony, güvenlik açığının tespit edilmesiyle beraber Sony Online Entertainment bilgisayar oyunları şebekesine erişimi geçici olarak durdurdu.

ONBİNLERCE MÜŞTERİNİN BANKA BİLGİLERİ ÇALINDI

Siber saldırıda bilgisayar oyunları kullanıcısı 24,6 milyon müşterisinin isimleri, adresleri, e-mail adresleri, doğum tarihleri, telefon numaraları ve diğer bilgilerin çalınmış olunabileceğini açıklayan Sony, Avusturya, İspanya, Hollanda ve Almanya’dan 10 bin 700, ABD’den ise 12 bin 700 müşterisinin kredi kartı ya da bankamatik kartı bilgilerinin çalındığını bildirdi.

SONY BÖYLE ÖZÜR DİLEDİ

Sony, çalınan kredi kartı numaraları ve son kullanma tarihleriyle ilgili bilgilerin, güvenlik biçimde şifrelenmiş 2007 yılına ait bir veri bankasından alındığını belirtti.

Sözcü Taina Rodriguez, çalınan bilgilerin yasadışı finansal kazançlar için kullanıldığına dair henüz bir kanıt olmadığını söyledi. Sony, Facebook üzerinden Sony Online Entertainment oyunlarının oynanmasını geçici olarak durdurmak zorunda kaldığını kaydetti.

Veri hırsızlığının Facebook’da "PoxNora", "Dungeon", "Overlord" ve "Wildlife Refuge" gibi oyunlar dahil Sony oyunlarını oynayan müşterilerin verilerini kapsayıp kapsamadığı henüz bilinmiyor. Sony Online Entertainment’in "Everquest" ve "Star Wars Galaxies" gibi oyunları büyük ilgi görüyor.

DAHA ÖNCE 77 MİLYON MÜŞTERİNİN BİLGİLERİ ÇALINMIŞTI

Şirket daha önce bilgisayar korsanlarının Playstation oyun konsolu şebekesine 16-17 Nisan’da düzenlediği siber saldırıda 77 milyon müşterisinin bilgilerinin çalınmış olabileceğini açıklamış, müşterilerini telefon ve elektronik postayla dolandırıcılık çabalarına karşı uyarmıştı.

Playstation müşterilerinden özür dileyen şirket yetkilileri, 20 Nisan’dan itibaren hizmet vermeyen Playstation oyun konsolu şebekesini bu hafta içinde tekrar hizmete açacaklarını bildirmişti.

Bilgisayar korsanlarının Sony’nin Playstation oyun konsolu şebekesi ve bilgisayar oyunları şebekesi Sony Online Entertainment’e düzenledikleri siber saldırılarda 100 milyon aşkın kişinin kişisel bilgilerini ele geçirmiş olması olasılığı Sony Üst Yöneticisi (CEO) Howard Stringer’in konumunun sorgulanmasının yolunu açıyor.

2
Sıradaki haber yükleniyor...