Mimar oğulun kanlı cinneti

Psikolojik sorunları olan mimar oğul, her ikisi de profesör doktor olan anne ve babasını tüfekle vurarak intihar etti

11 Haziran 2012, Pazartesi 09:50
A A
Mimar oğulun kanlı cinneti

Eskişehir'de psikolojik sorunları bulunduğu öne sürülen mimar, 38 yaşındaki Mithat Cingi, yalnız kaldığı villa tipi evine gelen babası 70 yaşındaki Prof.Dr. Emre Cingi ile annesi Prof.Dr. Munise İpek Çingi’yi öldürdükten sonra tüfekle intihar etti.

Olay, saat 00.30 sıralarında Gültepe Mahallesi Üniversite Evleri Yamanel Sokak’ta meydana geldi. Eskişehir’de serbest mimarlık yapan Mithat Cingi’nin pompalı tüfek alıp evine kapandığı öğrenen Eskişehir Medline Hastanesi’nde KBB hastalıkları uzmanı Prof.Dr. Emre Cingi ile eşi Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji ana bilim dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Munise İpek Cingi, "Kendisine zarar verir" düşüncesiyle oğullarının oturduğu eve gitti.


.
Mithat Cingi, Anadolu ve ESOGÜ öğretim üyesi olan anne ve babasına kapıyı açmadı. Prof.Dr. Emre Cingi bunun üzerine kapıyı açması için eve çilingir çağırdı. Çilingir kapıyı açacağı sırada Mithat Cingi kapıyı tekmeleyip pompalı tüfeği camlı bölümden gösterince çilingir kaçtı. Anne ve baba bu kez oğlunun sakinleşmesini sağlamak için 112 sağlık ekibini arayarak yardım istedi. 112 Acil Servis görevlileri de durumu polise bildirdi.

BABANIN SON SÖZÜ: ÖLDÜRDÜN BENİ

Ekipler yoldayken kapıyı açan Mithat Cingi babası Prof.Dr. Emre Cingi’ye tüfekle ateş etti. Göğsünden vurulan baba Cingi, "Öldürdün beni" diye bağırarak evin bahçesinde yere yağıldı. Mithat Cingi, içeriye girip kendisini ikna etmeye çalışan annesi Prof. Dr. Munise İpek Çingi’ye de yakın mesafeden ateş etti. Başından vurulan anne Cingi de olay yerinde öldü. Ardından bir üst kata çıkan Mithat Cingi tüfekle intihar etti.

Olay yerine gelen polisler, komşularının ilk olarak 2 el, kısa süre sonra da 1 el silah sesi duyduklarını, sadece babanın bahçede hareketsiz yerde gördüklerini, anne ve oğlunun yaşayıp yaşamadığını bilemediklerini söyledi. Polisler çelik yelek giyerek evin etrafında güvenlik önlemi aldı.

Kısa süre sonra gelen Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi ekipleri de çelik yelek ve miğfer takıp eve operasyon düzenledi. Uzun namlulu silahlarla yapılan  operasyonda evin kapısı balyozla kırılıp içeri girildi. Ekipler bahçede babanın, evin girişinde annenin ve üst kattaki odada oğulları Mithat Cingi’nin cesediyle karşılaştı.

Ölen Prof.Dr.Emre Cingi, eşi Prof.Dr.Munise İpek Cingi ve oğlu Mithat Cingi’nin cesetleri otopsi için ESOGÜ Hastanesi morguna kaldırıldı, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

Prof. Dr. Emre Cingi’nin uzun yıllar ESOGÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ana bilim dalında öğretim üyesi olarak görev yaptığı, bir süre önce emekliye ayrılıp Özel Medline Eskişehir Hastanesi’nde çalışmaya başladığını belirtildi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE TOPRAĞA VERİLDİLER

Prof. Dr. Emre Cingi ve eşi Prof. Dr. Munise İpek Cingi ile onları vurduktan sonra intihar eden oğulları mimar Mithat Cingi için Büyükdere Mahallesi’ndeki Anadolu Nasreddin Hoca Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Vali Kadir Koçdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, ölen Cingi çiftinin büyük oğlu Nejat Cingi, yakınları, öğretim üyeleri ile çok sayıda kişi katıldı.

Törende Prof. Dr. Emre Cingi ile eşi Prof. Dr. Munise İpek Cingi’nin tabutlarının üzeri Türk bayrağı ile örtüldü. Oğulları Mithat Cingi’nin tabutuna ise yeşil renkteki tabut örtüsü konuldu.

Ölen Prof. Dr. Munise İpek Cingi’nin kardeşi, ESOGÜ Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cemal Cingi cenazede gözyaşı döktü.

İkindi namazının ardından ayrı ayrı kılınan cenaze namazlarından sonra Prof. Dr. Emre Cingi, eşi Prof. Dr. Munise İpek Cingi ve oğulları mimar Mithat Cingi’nin cenazeleri götürüldükleri Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığı’nda gözyaşları içinde toprağa verildi.

MİMARLIK BÜROSUNU KAPATMIŞ

Anne ve babasını öldürdükten sonra intihar eden bekar Mithat Cingi’nin bir süre önce Eskişehir’deki mimarlık bürosunu kapattığı, sekreterini işten çıkardığı, 4-5 günden bu yana da evinden dışarı çıkmadığı belirtildi.

İddialara göre telefonlarını kapatıp kimseyle görüşmeyen Mithat Cingi, eve gelen yakınlarına kapıyı açmadı.

Prof. Dr. Munise İpek Cingi ve Prof. Dr. Emre Cingi çifti, oğulları Mithat Cingi ile konuşup tedavi olmaya ikna etmek için dayısı ve yengesiyle birlikte yanlarına bir çilingir alarak olay gecesi eve gitti. Cingi çifti kapıyı açması için Mithat Cingi’ye seslendi. Mithat Cingi kimseyle görüşmek istemediğini söyledi. Bunun üzerine Cingi çifti çilingire kapıyı açmasını söyledi. Mithat Cingi de elinde tüfek olduğunu söyleyerek kapının açılmamasını istedi. Bu sırada çilingir, dayı ve yenge evin önünden uzaklaştı. Anne Prof. Dr. Munise İpek Cingi ile baba Prof. Dr. Emre Cingi ise oğullarını ikna çabalarını sürdürdükleri sırada av tüfeğiyle açılan ateş sonucunda öldü.

ÇÖP EV


Yetkililer 3 kişinin öldüğü villa tipi dubleks evin içerisinin çöp ev görünümünde olduğunu belirtti. Anne ve babasını öldürdükten sonra intihar eden mimar Mithat Cingi’nin ise hareketsizlikten dolayı aşırı kilo aldığı kaydedildi.

PSKİYATRİ UZMANI İKNA ETMEK İSTEDİ, ANCAK ONLAR ÖLMÜŞTÜ


Bu arada, aynı semtte oturan ESOGÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu’da gece olay yerine gelerek gelişmeleri izledi. Polisler, Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu’dan ana-oğlun yaşıyor ihtimaline karşı annesinin cep telefonundan Mithat Cingi ile konuşup ikna etmesini istedi. Ancak polislerin arayıp çaldırdığı Prof. Dr. Munise İpek Cingi’nin cep telefonu cevap vermedi. Ana- oğlun o sırada ölmüş oldukları daha sonradan anlaşıldı.

Psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu polislere, Mithat Cingi’nin kendi hastası olmadığını söyleyerek, "Evden dışarı çıkmaması, içine kapanması, kimseyle görüşmemesi nedeniyle şizofren tanısı konulabilir" dedi.


Eyüp KELEBEK/ESKİŞEHİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dayane Alencar