Mimar Sinan Camii ibadete açılıyor

Mimar Sinan Camii ibadete açılıyor

Mimar Sinan anısına yaptırılan Mimar Sinan Camii, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla kılınacak cuma namazıyla birlikte resmen ibadete açılacak

20 Temmuz 2012, Cuma 11:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Osmanlı-Türk mimari üslubunda, gelenekten geleceğe uzanan ve bugünün inşaat teknolojisi ile klasik Türk mimari üslubunu buluşturan bir yapı olarak tasarlanan Mimar Sinan Camii, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla ibadete açılacak.

Ataşehir'deki cami, 92 yıl süren ömründe Osmanlı klasik mimarisinin başyapıtları arasına giren 84 cami, 52 mescit, 57 medrese, 22 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa, 5 su yolu ve kemeri, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray ve 48 hamama imza atan Mimar Sinan anısına inşa edildi.

42 metre kubbe yüksekliğine, 27 metre ana kubbe çapına sahip ve 72 metre yüksekliğinde 3 şerefeli 4 minaresi bulunan Mimar Sinan Camii, klasik Osmanlı–Türk mimari üslubu ekseninde yenilikçi mimari anlayış doğrultusunda tasarlandı.

Cami, mekanda vahdeti ifade eden, klasik mimaride tam olarak işlenmemiş, altıgen şemalı, merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeli mimarisiyle ön plana çıkıyor.

Mimar Sinan Camii'nde 35 kubbe, 184 kemer, 293 pencere, 12 kapı bulunuyor. Toplam 10 bin kişilik cemaati ağırlayabilen cami 104 kişilik abdesthane kapasitesine sahip.

Mimar Sinan Camii, ibadethane ve avlu alanlarının altında konferans salonu, eğitim odaları, satış birimleri, abdesthaneler ve yaklaşık 270 araç kapasiteli 2 katlı otoparkı ve cami katına çıkan dört adet 15 kişilik asansöre sahip bulunuyor.

2 yılda tamamlanan Mimar Sinan Camii'yle, 46 bin metrekarelik alana inşa edilen Mimar Sinan Parkı da törenle hizmete açılacak.

Mimar Sinan'ı ve yaptığı eserleri tanıtan çini panolarla donatılan parkta, süs havuzları, kale, kule ve gemi figürlerinin hakim olduğu 3 çocuk oyun alanına ek olarak fitness alanları, koşu parkuru ve bisiklet yolu gibi spor aktivitelerinin yapılacağı güzergahlar yer alıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dışişleri Bakanlığı stajyer alacak