Minik Sıla’nın yüzü "öğretmen sevgisiyle" güldü

Minik Sıla’nın yüzü 'öğretmen sevgisiyle' güldü

Antalya’da 27 haftalık dünyaya gelen ve doğum sırasında beyin kanaması geçirmesi nedeniyle serebral palsi hastalığı teşhisi konulan 10 yaşındaki Hatice Sıla Koçak’ın yüzü, 5,5 yıldır eve kurduğu mini sınıfta kendisine ders veren harfleri ve sayıları öğreten sınıf öğretmeni Nurten Erdener sayesinde gülmeye başladı

23 Ocak 2017, Pazartesi 11:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Antalya’da yaşayan Öznur-Abdullah Koçak çiftinin 27 haftalık dünyaya gelen ikiz çocuklarından biri 2 günlükken hayatını kaybetti. Beyin kanaması geçirmesine rağmen 3 ay kuvözde yaşam mücadelesi veren Hatice Sıla isimli bebek ise hayata tutunmayı başardı ancak doktorlar bebeğe serebral palsi (beynin oksijensiz kalması sonucu merkezi sinir sisteminin hareket işlev alanlarının hasar görmesi) teşhisi koydu.

ACIKTIĞINI VE SUSADIĞINI SÖYLEYEMİYOR

Hastalığı nedeniyle yürüyemeyen, acıktığını, susadığını söyleyemeyen ve konuşmakta zorluk çeken minik Sıla’nın kaderi 4,5 yaşındayken evde eğitim almaya başlamasıyla değişti. Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce evde eğitim için görevlendirilen sınıf öğretmeni Nurten Erdener, Sıla ile öğrenci-öğretmen ilişkisinden ziyade anne-kız bağı kurdu.

EVDE MİNİ BİR SINIF OLUŞTURDU

Sıla ile ilgilenen ve onunla konuşan Nurten öğretmen, Sıla’nın anne ve babasının desteğiyle evde mini bir sınıf oluşturdu. Haftanın 5 günü eve gelerek ders veren Nurten öğretmenin çabalarıyla Sıla önce acıktığını ve susadığını ifade etmeye başladı. Harfleri ve sayıları öğrenen Sıla, 3-4 kelimeli cümleler kurmaya başladı. İngilizce de öğrenen Sıla, İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasını da ezberlemeyi başardı. Öğretmen Nurten Erdener, yaptığı açıklamada, Sıla ile ilk karşılaştığında babaannesinin kucağında mandallarla oynayan bir çocuk gördüğünü ifade etti.SILAYA SAĞLIKLI BİR ÇOCUK GİBİ DAVRANDI

Nurten Erdener, Sıla’ya sağlıklı bir çocuk gibi davrandığını, onunla konuşup sohbet ettiğini söyledi. Sıla için özel sınıf oluşturduğunu ve her gün aynı dersleri defalarca işlediklerini anlatan Erdener, "Derslerin Sıla’ya büyük katkısı oldu. Artık kendini ifade edebiliyor. Diğer öğretmenler bana ’hocam siz mucizeler yarattınız’ diyor. Sıla beni görünce mutlu oluyor, evden gitmemi istemiyor. Sıla’ya ikinci bir anne oldum. Burnu akınca hiç tiksinmeden burnunu siliyor, onun bütün ihtiyaçlarıyla ilgileniyorum. Aramızda büyük bir sevgi bağı oluştu. Onun bir şeyler öğrendiğini görmek ve bir şeyleri başarınca bana sarılması, beni dünyanın en mutlu öğretmeni yapıyor." dedi.

"SILA'YA ÇOK ŞEY ÖĞRETTİM AMA ONDAN DA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM"

Meslek hayatının en önemli görevini yaptığını anlatan Erdener, "Emekli oldum ve şimdi ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bu ulvi bir görev. Her şey maddiyat değil. Manevi yönü var. Sıla’ya çok şey öğrettim ama ondan da çok şey öğrendim. Onunla olmak, ilgilenmek, onun sevgisi beni çok mutlu ediyor." diye konuştu. Anne Öznur Koçak ise iki defa büyük ameliyat geçiren, kaslarındaki gerilme nedeniyle 8 defa botoks olan ve kalbinde bir delik bulunan kızının her şeye rağmen yaşama dört elle sarıldığını ve hayata tutunduğunu söyledi.

"KIZIM YAPAMADIĞI BİRÇOK ŞEYİ YAPMAYA BAŞLADI"

Evde eğitimin kızının gelişimine büyük katkı sağladığını vurgulayan Koçak, "Kızım yapamadığı birçok şeyi yapmaya başladı. Aynı hastalığı taşıyan yaşıtlarına göre gelişimi çok iyi. Öğrenmeye çok azimli. Ailecek Sıla’ya destek veriyoruz. Tek isteğimiz kendi başına ihtiyaçlarını karşılayabilmesi." dedi. Nurten öğretmeni çok sevdiklerini anlatan Koçak, "O benim ablam gibi oldu. Ailemizden birisi. Kızım onu görünce çok mutlu oluyor. Her şey için ona minnettarız." diye konuştu. Öte yandan derslerinde başarılı olan minik Sıla’nın karnesini ve takdir belgesini Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek ve Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüdai Vural verdi. Özgödek ve Vural, başarıları dolayısıyla Sıla ve öğretmeni Erdener’i tebrik etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Otomobilini karavana çevirdi, hayallerinin peşinden gidiyor