Mis gibi tüyolar

Kokular, hayatın her alanında istediğinizi elde etmenizi sağlıyor. Evinizin sıcacık bir yuvaya dönüşmesi için hangi kokuları kullanacaksınız?

13 Temmuz 2013, Cumartesi 05:00
A A
Mis gibi tüyolar

İş yerinizin bereketinin artması için hangi kokudan yardım alabilirsiniz? Ya da sevdiğiniz kişiyi etkilemek için nasıl kokmalısınız? Kokular; aşk, huzur, para ve daha fazlasını vaat ediyor. Yeter ki kullanmayı bilin...

Bazı kokular vardır; hani bizi taaa çocukluğumuza götürür...

Annemizin henüz pişirdiği kurabiyelerin kokusu...

Yaz tatillerinden; hayali gözlerimizde, kokusu saçlarımızda ve tenimizde kalan denizin, kumun kokusu... Ramazan’da kuyrukta beklerken burnumuza değen sıcacık pidenin kokusu...

Hayata henüz gözlerini açmış minicik bir bebeğin süt kokusu...

En sevdiğimizin yüreğimizin en derinlerine değen ona özel ten kokusu... Bu kokuları aldığınızda anılar üşüşür hafızanıza...

Ya da hatırladıklarınız, ilintili olan kokuları tekrar getirir burnunuza...

Çünkü yaşananlar, kokuyla özdeşleşmiştir. Uzmanlara göre, günler, renkler, sayılar, mekanlar zaman içinde unutuluyor. Ama kokular hafızadan asla silinmiyor. Kozmetik dünyasında pek çok parfüm yaratıcısı var.

Ama ‘kişiye özel koku’ yapanların dünyadaki sayısı 700’ü geçmiyor. Biri de Türkiye’de yaşayan Bihter Türkan Ergül. Bulgaristan doğumlu olan, çeşitli kuruluşlarda yöneticilik yapan Bihter Hanım, şimdi, çocukluk hayali olan kokular alanında uzmanlaşmış.

Kokular, hayatın her alanında istediğinizi elde etmenizi sağlıyor. Evinizin sıcacık bir yuvaya dönüşmesi için hangi kokuları kullanacaksınız? İş yerinizin bereketinin artması için hangi kokudan yardım alabilirsiniz? Ya da sevdiğiniz kişiyi etkilemek için nasıl kokmalısınız?

Kokular; aşk, huzur, para ve daha fazlasını vaat ediyor. Yeter ki kullanmayı bilin. 20 yıldır ‘kişiye özel koku’ tasarlayan uzman, sadece çiçek, baharat ve meyve özlerinin karışımlarını kullanıyor.

Müşterileri arasında büyük kuruluşlar, ünlü isimler var. Kişilerin ten salgısına ve karakteristik özelliklerine göre tasarlıyor kokuları. Türkiye’nin ilk ve tek koku eksperi Bihter Türkan Ergül’e göre kokuları kullanarak elde edilemeyecek şey yok.

“Hayal ettiğiniz geleceği kokularla hazırlayabilirsiniz” diyen Bihter Hanım devam ediyor; “İstediğiniz gibi sıcacık yuvaya sahip olmak, işinizin bereketini arttırmak, insanları kendinize aşık etmek için kokuların büyüsünden yararlanın.”

Hafızayı güçlendirmek için: İş toplantısına hazırlanırken veya çocuklarınız ders çalışırken bulunduğunuz odada kan portakalı, pembe greyfurt ve gül kokuları olsun.

Özellikle kış mevsiminde, yemek için soyduğunuz taze portakalları bir süre odada bırakmak, hafızayı tetikler. Gül esansı veya gül yağı kokusu da aynı etkiyi yaratabilir ve bilgiyi uzun süre unutmamaya yarar.

Kilo vermek için: Kilo verme sürecinde ya da kilo kontrolünde, normal yemek saatlerinin dışında, acıkmaya karşı kekik ve biberiye baharatlarını koklayın. Kandaki şeker dengesini ayarlamış olursunuz. Manolya çiçeğini koklamak da beyinde tokluk hissi yaratacağı için etkilidir.

İŞ HAYATINDA KOKU

Sektörler, hizmet verdikleri kişilere özel kokular kullanmalı. Örneğin finans sektöründeki kazanç için tarçınlı kokular tercih edilmeli.

-Mücevher sektörü lüks tüketimi temsil ettiği için, konforu, çokluğu ve sonsuzluğu temsil eden siyah orkide kokusundan yardım almalı. Buna karşılık kuyumcular, zenginliği ve iktidarı tetikleyen mimozanın ve odunsu kokuların mucizesinden yararlanmalı.

-Herhangi bir mekanı, yuva gibi hissettirmek için emlakçılara, vanilya ve pişmiş keki anımsatan kokuları tavsiye ederim.

-İnşaat sektörü için beyaz çay ve badem kokusu idealdir, çünkü yenilenme arzusunu beyinde tetiklemiş olurlar.

-Eczanelerde, sakinleştiren ve rahatlatan limon kokusu kullanılmalı.

-Gelinlik, gece kıyafeti ve benzeri tasarımları satan mağazalar ise breezya çiçeği kokmalı. Bu koku kendinden emin, şımarık, ayrıcalıklı duyguları tetikler.

Aşka davet edin

Herkesin kokularla ilgili birikimi ve kişide uyandırdığı duygu değişken olduğu için standart bir kokudan bahsetmek doğru değil. Kişinin kendi ten salgısına ve afrodizyak özelliğine göre hem kokusu hem de koku algısı değişir.

Örneğin baharatı çok tüketen, suyu fazla içen 30-40 yaş grubundaki esmer erkeğin teninde sandal ağacı kokusu, afrodizyak etkiye neden olur. Aynı yaş grubunda sebze ağırlıklı beslenen, sigara kullanan beyaz tenli erkekte de ‘paçuli’ ve meyve kokuları kadını cezbeder.

30-40 yaş grubuna giren, baharatı çok eti fazla tüketen, neskafe ve çay içen kadınlarda ise siyah orkide afrodizyak etkiye yol açar. Et yemeyen, suyu fazla tüketen aynı yaş grubu kadınlara da manolya ve gül seksilik kazandırır.

Sevgi dolu yuva için

Vanilya, beyaz çay, beyaz yasemin, karpuz kabuğu, kırmızı meyveler ve incir yaprağı gibi kokular ev için ideal. Akşam saatlerinde eve dönen eşinizin ya da okuldan dönen çocuklarınızın içini ısıtır, kendilerini rahat ve huzurlu hissettirir. Eviniz, davetkar bir kokuya sahip olur.

Mükemmel uyuyun

Özellikle uykuda ve bedenin rahatlama sürecinde bergamot ve lavantayı öneriyorum. Bergomot kaygı azaltan, endişe gideren bir algı yaratır beyinde.

Lavanta ise gevşetici, rahatlatıcı özelliği ile ünlüdür. Lavanta keseciklerini yastık altına koyabilir, bileklerinizin iç tarafına lavanta yağı sürebilirsiniz. Böylece keyifli bir uyku çekersiniz.

(06.07.2013 tarihli Cumartesi Postası ekinden alınmıştır.)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.