Misel suyu (Micellar) nasıl kullanılmalı?

Yeni nesil temizleyici ve tonik raflarda yerini alalı çok oldu ancak kafalar hala karışık. Bazıları onu temizleyici olarak kullanıyor, bazıları ise tonik ancak dermatologların farklı görüşleri var. İşte micellar olarak satılan misel suyunu cilde etkileri, avantajları ve dezavantajları

21 Eylül 2021, Salı 12:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

  • Misel suyu, hem güzellik guruları hem de dermatologlar arasında favori haline gelen çok amaçlı bir cilt bakım ürünüdür.
  • Arıtılmış su, gliserin gibi nemlendiriciler ve temizlik için kullanılan bileşikler olan hafif yüzey aktif maddeler kullanılarak yapılır.
  • Bu hafif yüzey aktif maddelerin molekülleri, ciltteki kiri ve yağı çekmeye yardımcı olan bir tür küresel kimyasal yapı olan miselleri oluşturmak üzere birleşirler
  • Misel suyu sadece nazik olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi sıkılaştırırken gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olmak için kiri, makyajı ve yağı çıkarmada da oldukça etkilidir.
  • Ayrıca alkol içermez ve tahrişi ve iltihabı azaltırken cildinizin yumuşak, esnek ve pürüzsüz kalmasını sağlarken cildin nemini artırmaya yardımcı olabilir 

Misel (micellar) suyunun cilt için faydalarına geçmeden önce bir uyarımız var.

Cilt bakımı gurusu Caroline Hirons , misel sularının harika olduğuna inanıyor, ancak yüzünüzü yıkamak yerine kullanılmaması gerektiğini hatırlatıyor.

Micellar suyu makyajı çıkarmak için mi kullanıyorsunuz? Elbette. Sadece normal temizleyicinizle veya yüz yıkamanızla takip ettiğinizden emin olun. Bize güvenin, cildiniz size teşekkür edecek.

MİSEL SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

MİSEL SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

Nemlendirici etki: Çoğu misel su türü, cildin nemi daha etkili bir şekilde tutmasına yardımcı olduğu gösterilen gliserin gibi nemlendirici bileşikler içerir.

Tahriş olmuş cilde gliserin uygulamak, cilt nemini geri kazanmada ve cildin doğal bariyer işlevini geliştirmede etkilidir.

Gliserinin yara iyileşmesini hızlandırmaya, tahrişe karşı korumaya ve topikal olarak uygulandığında hidrasyonu iyileştirmeye yardımcı olur.

Misel suyu seçerken gliserin destekli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

MİSEL SUYU NE İŞE YARAR?

MİSEL SUYU NE İŞE YARAR?

Kiri ve yağı temizler: Misel, cilt temizleme de etkili bir bileşiktir ve elbette misel suyunda bol miktarda bulunur.

Miseller ayrıca cildinizin geçirgenliğini artırarak temizleyicilerin cildin daha derin katmanlarına ulaşmasını sağlar.

Gliserin, cilt geçirgenliğini de arttırdığı gösterilmiştir, bu da misel sudaki temizleme bileşiklerinin etkinliğini artırabilir


MİSEL SUYU HASSAS CİLTLERDE GÜVENLİDİR

MİSEL SUYU HASSAS CİLTLERDE GÜVENLİDİR

Her cilt tipine uygundur: Misel suyu inanılmaz derecede çok yönlüdür ve kuru, yağlı veya normal bir cilde sahip olmanızdan bağımsız olarak hemen hemen her cilt tipi için uygundur .

Sabunlar ve alkoller gibi cildi tahriş edebilecek maddeler içermediğinden, hassas cilde veya rosacea gibi rahatsızlıklara sahip olanlar için özellikle yararlıdır 

MİCELLER SİVİLCE YAPAR MI?

MİCELLER SİVİLCE YAPAR MI?

Sivilce oluşumunun önüne geçebilir: Misel suyu, özellikle akne , tıkanmış gözenekler veya inatçı lekeleri olanlar için cildin temiz kalmasına yardımcı olabilir .

Akne gibi durumlara genellikle tıkanmış gözenekler neden olur ve bunlar iltihaplanıp sivilceye dönüşebilir

Misel suyunun etkileri üzerine araştırmalar sınırlı olsa da, birkaç çalışma, hafif bir yüz yıkamanın akneyi iyileştirmeye ve siyah noktaları azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur

Dahası, misel suyu sadece bir pamuklu ped kullanılarak uygulanabilir, bu da mikropları ve bakterileri yayan yüz fırçalarına ve el bezlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

MİSEL SUYU NASIL KULLANILIR?

MİSEL SUYU NASIL KULLANILIR?

Makyaj temizleyici olarak: Yoğun makyaj yapıyorsanız kullanıyorsanız, makyaj temizleyici olarak misel suyu kullanmanızı ve ardından en sevdiğiniz nazik temizleyiciyi kullanmanızı öneririz. 

Makyaj temizleyici olarak kullanmak için, en sevdiğiniz misel formüllerini bir pamuğa batırın ve makyajınızın olduğu yeri nazikçe silin. Göz makyajı için, temizlemeden önce makyajı gevşetmeye yardımcı olması için pamuğu göz bölgesine birkaç saniye bastırmanız önerilir.

Temizleyici olarak: Misel suyu kullanmak için, bir pamuğa döküp toner gibi yüzünüze sürmeniz yeterlidir. Ardından, cilt bakımı rutininize normal şekilde devam edin; daha sonra durulamaya gerek yoktur. 

Luftman, "Misel suyu herhangi bir günlük temizlik rutininin yerini alabilir" diyor. "Sabahları, ardından bir SPF nemlendirici ve akşamları bir gece kremi ile kullanmanızı öneririm."

Toner olarak: Toner olarak misel suyu kullanmak için önce yüzünüze nazik bir temizleyici kullanarak başlayın. Ardından elinize biraz misel suyu dökün ve formülü cildinize yedirin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Jennifer Aniston en iyi sabah rutinini açıkladı