Mısır'a gitmeden önce mutlaka bilmeniz gereken 8 şey

Sırrı hala kesin olarak çözülemeyen Kahire'deki Giza Piramitleri'nin anavatanı Mısır, bu özelliği sayesinde büyük bir turizm cenneti. 2019'da 11 milyon turisti ağırlayan Mısır'a ilgi hiçbir zaman bitmiyor! Peki Mısır'a gidip piramitleri görebilmemiz için öncelikle nelere dikkat etmemiz lazım? Şimdi sizlere vereceğimiz pratik bilgiler sayesinde Mısır seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

17 Kasım 2020, Salı 13:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Vize almak uzun sürüyor

1- Vize almak uzun sürüyor

Mısır'daki Giza Piramitleri o kadar gizemli ki, bu gizem yıllardır çözülemedi. Hatta bazı kaynaklar piramitleri uzaylıların yaptığını iddia etti. Tüm bu söylentiler Mısır'a turist akını yaşanmasını sağlıyor.

Mısır'a girmeden önce ilk dikkat etmeniz gereken şey vize konusu. Mısır vizesi almak diğer ülkelere oranla biraz daha uzun sürebiliyor. Tatilden en az 15 gün önce vize başvurusu yapılması gerekiyor ama vize onayının çıkması bazen 45 günü bulabiliyor. Bu nedenle zamanı iyi ayarlamak şart.

2- Arapça sayıları öğrenin

2- Arapça sayıları öğrenin

Mısır'da çok fazla seyyar satıcı var. Mısır'a giden kişilerin en çok konuştuğu konu satıcıların ürün satmadaki ısrarcılığı oluyor. Hal böyle olunca da "kazıklanmak" daha kolay hale geliyor. Bu nedenle ürünlerin üzerinde yazan fiyatı anlayabilmek açısından Arapça rakamları öğrenmenizde fayda var.

3- Valizinizde kağıt havlu ve tuvalet kağıdı için geniş bir yer ayırın

3- Valizinizde kağıt havlu ve tuvalet kağıdı için geniş bir yer ayırın

Mısır'da nedendir bilinmez, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı bulmak biraz zor olabilir. Bu nedenle hem kalacağınız otelde kullanmak hem de restorana ya da dışarıdaki bir mekana gittiğiniz zaman kullanabileceğiniz kağıt havlu, peçete ve ıslak mendilleri yanınıza alın.

4- Tur şirketiyle anlaşın

4- Tur şirketiyle anlaşın

Giza Piramitleri, yakın görünseler de şehirden kilometrelerce uzakta yer alıyor. Bu da fırsatçılara olanak sağlıyor. Piramitlere girmek için mutlaka bir araç kiralamanız gerekiyor ve bu biraz maliyetli olabilir. Ayrıca Mısır'da trafik kuralları neredeyse hiç uygulanmadığı için araç kiralamak riskli olabilir.

Piramitleri keşfedebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey bir tur şirketiyle anlaşmak. Tur şirketleri sizi bulunduğunuz yerden alıp piramitlere götürür ve bir rehber ile piramitlerin gezilmesini sağlar. Bu hem güvenli hem de daha az masraflı.


5- Kıyafetlere dikkat

5- Kıyafetlere dikkat

Mısır Piramitleri'nin çölün ortasında olduğunu fark etmişsinizdir. Bu nedenle piramitlere giderken güneş gözlüğü, şapka, uzun kollu hırkalar, içine kum girmeyecek kapalı ayakkabılar giymeye özen gösterin. Hava sıcaklığının da ciddi boyutlarda olduğunu unutmayın.

6- Taksilere dikkat

6- Taksilere dikkat

Mısır'daki taksicilerin yabancı turistlere taksimetre açmama gibi bir durumu var! Ne yazık ki bu durumla karşılaşmamak için ya Uber uygulamasını kullanacaksınız, ya taksiye binmeden pazarlık yapacaksınız, ya da kaldığınız otelin anlaşmalı olduğu ulaştırma servislerini kullanacaksınız.

Turistler en çok da beyaz renkli taksilerden şikayetçi olsa da her taksici bir değil, bunu unutmayın. Ama önleminizi de alın!

7- Dövizlerinizi ATM'lerden bozdurun

7- Dövizlerinizi ATM'lerden bozdurun

Mısır'da döviz bozdurmak için seyyar olarak gezen kişiler var. Bu kişilerden kesinlikle uzak durmalısınız. ATM'lerden rahatlıkla döviz çekebilirsiniz. Ancak işlem başına masraf kestiğini de unutmayın.

8- Her gördüğünüz şeyi yemeyin

8- Her gördüğünüz şeyi yemeyin

Mısır'da hijyen kuralları biraz salınmış olabilir. Özellikle sokaktaki yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin. Temizliğinden şüphelendiğiniz lokantalara girmeyin. Yemek ihtiyacınızı otelinizin mutfağından ya da önerilen lokantalardan karşılayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tablo gibi gezi rotası: Ihlara Vadisi