Mısır'da öğrencilere polis müdahalesi

Mısır'da öğrencilere polis müdahalesi

Ezher ve Kahire üniversitelerinde düzenlenen gösterilere polis müdahale etti

10 Aralık 2013, Salı 20:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güvenlik güçleri, söz konusu üniversitelerde, dün 2 arkadaşlarının ölümüne sebep olan polis müdahalesini protesto eden öğrencileri dağıtmak için, göz yaşartıcı gaz kullandı. Bazı öğrencilerin polise taş atarak karşılık verdiği müdahalede bazı öğrenciler gazdan etkilendi.

Eylemlere müdahale eden güvenlik güçleri, Ezher Üniversitesi'nde kız öğrencilerin 'dünkü olaylarla ilgili soruşturma başlatılması' talebiyle rehin almaya çalıştığı üniversite görevlilerini de dışarı çıkardı.

Ezher Üniversitesi Rektör Yardımcısı İbrahim Hudhud, dünkü olaylarla ilgili yaptığı açıklamada,  'şiddete teşvik, yasaklı teşkilatlara üye olma' gibi suçlardan soruşturmaları devam eden 17 öğrenci hariç, üniversitede dün gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakıldığını söyledi. Ancak Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan Hudhud'un verdiği bilgileri doğrulayan bir açıklama yapılmadı.

Bir çok kentte gösteri

Öte yandan Minya, Suveyş Kanalı, El-Mansura ve Dimyat ile Eş-Şarkıyye'de de üniversitesi öğrencileri, Ezher Üniversitesi'ndeki arkadaşlarına destek amacıyla gösteriler düzenledi. Emniyet güçlerinin Ezher üniversitesi öğrencilerine saldırılarını ve bir çok üniversitedeki öğrencilere yönelik ihlallerini protesto eden öğrenciler, eylemlerde Ezher Şeyhi Ahmet et-Tayyib ve ordu karşıtı dövizler taşıdı.

Mısır'da dün Ezher Üniversitesi'nde gösteri düzenleyen öğrencilere polis müdahale etmişti. Olayda 2 öğrencinin öldüğü ve 200'e yakın kişinin yaralandığı açıklanmıştı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tüm yatılı okullar kapatıldı