Mısır'da protestolar kanlı bitti: 200 ölü!

Adeviye Meydanı'ndaki protestolar kanlı bitti. Meydandaki olaylarda ölü sayısı 210'e yükseldi

A A
Mısır'da protestolar kanlı bitti: 200 ölü!

Mısır güvenlik güçlerinin, darbe karşıtı protestoların yapıldığı Rabiatul Adeviyye meydanındaki göstericilere gerçek mermi kullanarak yaptığı müdahale sonucu ölü sayısı 210'e yaralı sayısı 4 bin 500'e yükseldi

startFlvPlayer_Posta("divFlvPlayer10488","10488","201307","10488-1.jpg");

Meydandaki sahra hastanesi yetkililerinden aldığı  bilgiye göre, Mısır güvenlik güçleri  "Baltacılar" olarak bilenen suç  örgütlerinin de desteğiyle Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı  göstericilere müdahale etti.

Kalabalığa gerçek mermilerle ateş açan güvenlik güçleri, darbe karşıtı  yüz binlerce kişiyi gaz bombası kullanarak dağıtmak istedi.

Müdahale sonuncu ölü sayısı 60'a yaralı sayısı ise bine yükseldi.  Hastane yetkilileri, yaralılardan 300'ünün polisin kullandığı gerçek mermiyle  başından ya da göğsünden vurulduğunu, çok sayıda ağır yaralı olması nedeniyle ölü  sayısının artmasından endişe ettiklerini belirttiler.

Öte yandan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP)  "Hürriyet ve Adalet  Portali" isimli resmi internet sayfası bazı keskin nişancıların Rabiatul Adeviyye  meydanı yakınındaki Ezher Üniversitesine bağlı Davet Fakültesi binasına çıkarak  göstericilerin üzerine, hedef gözeterek gerçek mermiyle ateş ettiği iddia etti.

Sitenin haberinde, ayrıca polislerin Rabiatul Adeviyye meydanından   Medinetu'n-Nasr Mahallesi'ndeki sigorta hastanesine getirilen onlarca yaralıyı  gözaltına aldığı bildirildi.

Müslüman Kardeşler teşkilatı, Rabiatul Adeviyye  Meydanı'ndaki sahra hastanesindeki yüzlerce ağır yaralı için yardım çağrısında  bulundu.

Açıklama yapan sahra hastanesi doktorları,  "hastaneye  getirilen yaralı sayısının bini aştığını, bunlardan en az 300'ünün kurşunla  yaralanmış olduğunu ve ölümle pençeleştiğini" söylediler.

Hastanenin bu kadar yüksek sayıda yaralıya hizmet verme kapasitesine  sahip bulunmadığının altını çizen doktorlar, yüzlerce kişinin canını kurtarmak  için herkesten yardım beklediklerini vurguladılar.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Sözcüsü Muhammed el-Biltaci,  Anadolu Ajansı aracılığıyla dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Biltaci, "Herkesten ve her yerden yardım bekliyoruz. Uluslararası  Kızılhaç Teşkilatı'ndan doğrudan başlarına isabet eden gerçek mermiyle yaralanan  yüzlerce kişinin hayatının kurtarılması için harekete geçmesini bekliyoruz" dedi.

Mısır makamlarından gece yaşanan olaylarda ölen ve yaralananlarla  ilgili resmi açıklama yapılmazken, hastane kaynakları 60 kişinin öldüğünü, bin  kişinin yaralandığını bildirmişti.
 

 

AA/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Onlar karşıya geçerken trafik duruyor!