Mısır'daki idam kararına kefenli protesto

Mısır'daki idam kararına kefenli protesto

Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde Ayasofya Meydanı'nda toplanan kalabalık bir grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti. Üzerlerinde kefeni temsil eden beyaz bezler bulunan gruba, İMÇ Blokları Camisi İmamı Necat Bakır yağmur altında akşam namazı kıldırdı. Bakır, namazın ardından Kur'an-ı Kerim okudu

10 Nisan 2014, Perşembe 23:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ellerinde Mısır bayrakları ve çeşitli afişler bulunan gruptakiler, Mısır'daki darbe yönetimi aleyhine sloganlar atarak, devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşları için dua etti. Daha sonra Mısırlı bir çocuk, "Kardeşim Sen Özgürsün" ezgisini seslendirdi. Ahmet Hakan Karagül ise "Ayasofya" ezgisini okudu.
    
Kalabalığa Arapça seslenen Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi eski milletvekili Adil Raşid, ayet ve hadisler okudu. Raşid'in okuduklarını Cansuyu Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Şerafettin Mollaoğlu Türkçe'ye tercüme etti.
    
Anadolu Gençlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, burada yaptığı konuşmada, Mısır'da idamlara karar veren mahkemenin adil olmadığını vurgulayarak, uluslararası kamuoyunun sessiz kalmasına tepki gösterdi.
    
Bulut, "Mısır'da verilen bu insanlık dışı kararlar karşısında seslerini çıkarmayan, demokrasi havarisi geçinenlere yazıklar olsun. Uluslararası standartlarda yargılama yapan adil bir mahkemenin 2  günde 528 kişinin idamına
 karar vermesi mümkün değildir. Bu adil bir yargılama değildir. Bu kadar kişinin dosyasının ve her dosyada binlerce sayfanın okunması bile aylarca zaman alacağı ortada iken, okumadan, tanıkları ve savunma avukatlarını dinlemeden mahkemenin karar vermedeki aceleci tavrı, bu kararın meşru olmadığını da açıkça göstermektedir. Bu yüzden bir kez daha hukuk adına, oynanan bu oyunu şiddetle lanetliyor ve kınıyoruz" şeklinde konuştu.
    
Mısır tarihinde ilk defa halkın serbest iradesiyle cumhurbaşkanını seçtiğini, Muhammed Mursi'nin geçen yıl darbeciler tarafından görevinden uzaklaştırıldığını anımsatan Bulut, "Bu haksızlık karşısında kahraman Mısır halkı iradesini ortaya koymuş, darbecilere karşı direnmiş, protestolar aylarca devam etmişti. Seçilmiş meşru yönetimi savunan ve bu hakkını ifade hürriyeti kapsamında barışçıl gösterilerle ortaya koyan Mısır halkının temsilcilerini idama mahkum etmek hangi hukuk anlayışı ile bağdaşır?" dedi.
    
Bulut, darbeci mahkemeden Müslüman Kardeşler için skandal sayılacak bir kararın çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti:
    
"Şiddetin asıl sahipleri olan cunta yönetimi, masum ve suçsuz İhvan mensuplarını 'halkı şiddete teşvik' suçlamasıyla cuntacı mahkemelerde yargılıyor ve 528 yöneticiye idam kararı veriyor. İnanıyoruz ki, bu idam kararları Mısır halkının mücadelesini sekteye uğratamayacak, gelecek nesiller için kıvılcım olacaktır. Sisi'ler ve yandaşları unutulacak, Mursi ve Müslüman Kardeşler unutulmayacaktır."
    
Kalabalık, konuşmaların ardından dağıldı.
    
Konuşmaların yapıldığı platformun önünde kurulan temsili iki darağacı dikkati çekti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Dönmez tarih verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin temelini atacak