Mısır'dan Camp David çıkışı

Mısır Başbakanı İsam Şeref'ten, İsrail'le barışın temelini oluşturan Camp David antlaşmasının 'kutsal' olmadığı açıklaması geldi

15 Eylül 2011, Perşembe 23:58
A A

Başbakan Erdoğan'ın iki günlük ziyaretine ev sahipliği yapan Mısır'da, Başbakan İsam Şeref'ten Camp David açıklaması geldi.

Şeref, Mısır ile İsrail arasında 1978'de imzalanan barış sözleşmesinin 'kutsal' bir antlaşma olmadığını söyledi.

Şeref, "Bölgenin çıkarları doğrultusunda ve adil barış adına her zaman tartışmaya açıktır" ifadesini kullandı.

Hüsnü Mübarek yönetiminin devrilmesinden bu yana artan Mısır - İsrail ilişkilerindeki gerginlik, geçen ay sınır bölgesinde İsrailli askerlerle Mısırlı güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmanın ardından doruk noktasına varmıştı.

5 Mısırlı güvenlik görevlisinin öldüğü çatışmayı protesto den Mısırlılar, geçen hafta Kahire'deki İsrail büyükelçiliğini basmıştı.

Bu olayların akabinde ve Başbakan Erdoğan'ın ülkeden ayrılmasından bir gün sonra, Mısırlı bazı siyasilerin günedeme getirdiği bir konuyu Başbakan Mısır Başbakanı İsam Şeref de dillendirdi.

Şeref, bir Türk televizyon kanalına verdiği ve Mısır'ın resmi televizyonunda da yayımlanan mülakatta, Mısır ve İsrail arasında 1979 yılında imzalanan Camp David anlaşmasının 'kutsal' bir anlaşma olmadığını, bölgenin çıkarları doğrultusunda değiştirilebileceğini söyledi.

Şeref, ''Camp David sözleşmesi kutsal bir anlaşma değildir. Bölgenin çıkarları doğrultusunda ve adil barış adına her zaman tartışmaya açıktır. Bu anlamda, gerekli görüldüğü takdirde anlaşmada değişiklikler yapılabilir'' ifadesini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.